• Biwak pełen atrakcji

          • Dnia 31 stycznia 2023r. odbył się dwudniowy biwak z noclegiem dla zuchów i harcerzy z naszej Drużyny. Wydarzenie to zostało zainicjowane w ramach wdrażania Ogólnopolskiego Programu KRAINA INNOWACJI pt. „Ciekawi świata – kulturowa podróż po globie”.  O wyznaczonej godzinie korytarz szkolny zapełnił się osobami we wspaniałych strojach z całego świata: od Japonek, Hindusek przez Francuzkę, Hiszpankę aż na kowbojach czy mieszkańcach Hawajów kończąc. Aby połączyć przyjemne z pożytecznym na biwaku nie mogło zabraknąć wiadomości dotyczących bezpieczeństwa podczas ferii. Dlatego też na początku uczestnicy biwaku spotkali się z ratownikami z Harcerskiej Grupy Ratowniczej z Buska – Zdroju. Zaproszeni goście przeprowadzili zajęcia z pierwszej pomocy w zatrzymaniu krążenia, urazach czy wychłodzeniu. Na koniec uczestnicy mogli zapoznać się ze sprzętem, którego na co dzień używają ratownicy. Następnie uczniowie gościli przedstawicieli Komendy Powiatowej Policji w Busku – Zdroju. Mundurowi zwrócili uwagę na niebezpieczeństwa, jakie mogą czyhać podczas aktywnego zimowego wypoczynku. Nie zabrakło również rozmowy na temat używania elementów odblaskowych. Na koniec każdy z uczestników otrzymał swój własny odblask.

            Po spotkaniach edukacyjnych na uczestników, jak również i zaproszonych gości, czekał poczęstunek, aby wszyscy nabrali sił na kolejne atrakcje. Po kolacji rozpoczęła się podróż po globie. Naszą wędrówkę rozpoczęliśmy od największego kontynentu, czyli Azji by następnie odkrywać kolejne kontynenty. Uczniowie przypominali sobie, jak również przyswajali nowe informacje dotyczące geografii danego regionu: poszukiwali najdłuższych rzeka na mapie, wyszukiwali pustynie czy wskazywali stolice poszczególnych państw mieszczących się na danym kontynencie. Podsumowaniem wiadomości dotyczących informacji o geografii danych kontynentów była zabawa pt.  „Najdłuższa rzeka”.. Stworzone, z części garderoby oraz swoich ciał, rzeki wiły się po schodach i bezdrożach korytarzy szkolnych. Zabawa ta cieszyła się największym zainteresowaniem, nie tylko ze strony uczestników ale również opiekunów biwaku. Uczestnicy biwaku poznali również najbardziej charakterystyczne dania związane z danym kontynentem, i tak podczas pobytu na kontynencie azjatyckim uczniowie mogli przekonać się jak trudną sztuką jest jedzenie ryżu za pomocą pałeczek. Następnie uczniowie zawitali do Ameryki Południowej, która znana jest z produkcji kakao, czyli nadarzyła się okazja do skosztowania pysznej czekolady, ale w nietypowy sposób. Podczas odkrywania tajemnic związanych z Ameryką Północną nie mogło zabraknąć popcornu do pochrupania. W myśl hasła: „ruch to zdrowie”, biwakowicze  dzielnie ćwiczyli kondycję  podczas nauki różnego rodzaju tańców kojarzonych z danym kontynentem, takich jak samba czy taniec country po współczesną choreografię rozpowszechnioną przez piosenkarza Psy’a w utworze Gangnam Style oraz zespół BTS. Nie  zabraknąć również rytmicznego Tunaka. Wszystkie poznane choreografie sprawiły wszystkim zebranym  wiele radości

            Po zakończeniu wędrówki przez kontynenty nadszedł czas na upragniony odpoczynek, lecz czym byłby nocleg w szkole bez słynnej „bitwy na poduszki”.. Zacięte walki trwały do późnych godzin, niektórzy uczestnicy nie zmrużyli oka przez całą noc. O godzinie 8 rano następnego dnia po zmęczonych, ale zadowolonych biwakowiczów, przyjeżdżali rodzice, którzy widząc błysk zadowolenia w oczach zmęczonych pociech, mieli pewność, że nocna zabawa była niezwykle udana. Zuchy i harcerze serdecznie dziękują pani Annie Szymańskiej za wielką miskę popcornu i pyszne, słodkie batoniki. Paniom A. Buckiej, J. Wójcik i  A. Szymańskiej za wspólną zabawę, a p. K. Prażuch i B. Skrzypek za opiekę podczas biwaku.

            Warto organizować takie spotkania, ponieważ pomagają one uczyć i wychowywać, rozwijają różnorodne zainteresowania, podsuwają propozycje zagospodarowania wolnego czasu, pozwalają  przeżyć wiele niezapomnianych chwil. Kształtują u dzieci takie cechy jak: koleżeńskość, uczynność, życzliwość, samodzielność, odwagę i odpowiedzialność.  Pozwalają dzieciom odkryć, że szkoła to nie tylko nauka i obowiązki, ale także wspaniała zabawa w gronie rówieśników.

             

          • 160 rocznica wybuchu Powstania Styczniowego

          • 22 stycznia 2022 r. zuchy i harcerze z naszej Drużyny wzięli udział w obchodach 160 rocznicy wybuchu Powstania Styczniowego, jednego z najbardziej spektakularnych zrywów narodowych w historii Polski. Uroczystości niedzielne rozpoczęła Masza Św.  w kościele parafialnym pod wezwaniem Niepokalanego Poczęcia NMP w Busku – Zdroju.  We mszy uczestniczył i kazanie wygłosił kapelan GRH „Pułk Żuawów Śmierci” – ksiądz Stanisław Strycharczyk. Po mszy wszyscy uczestnicy uroczystości, przy blasku pochodni, udali się na cmentarz parafialny przy ulicy Langiewicza. W  kolumnie  dumnie maszerowali przedstawiciele naszej szkoły naszej szkoły. 

            Ostatnia odsłona miała miejsce przy mogile powstańców z 1863 roku, gdzie delegacja naszych zuchów i harcerzy złożyła wiązankę kwiatów i zapaliła znicz pamięci. Na zakończenie uroczystości Żuawi Śmierci oddali salwę honorową. Obecnym zuchom i harcerzom należą się wielkie słowa uznania i serdeczne podziękowania za poświęcenie swojego wolnego czasu (niedziela), aby uczcić pamięć tych, którzy oddali życie za Ojczyznę. Szczególne podziękowania należą się najmłodszym uczestnikom uroczystości zuchom z klasy pierwszej (Nicoli, Veronice, Ksaweremu) i Alicji Zając z oddziału przedszkolnego oraz niezawodnym rodzicom obecnym podczas całej uroczystości. Dziękujemy również p. Ewie Złotnik za opiekę.

            Zdjęcia: J. Kruk

          • Bezpieczne ferie zimowe

          • Wszyscy uczniowie odliczają dni i przygotowują się do rozpoczęcia ferii zimowych. Czy to w domu czy w górach trzeba dbać o swoje bezpieczeństwo, dlatego aby każdy z nich mógł spędzić je bezpiecznie i rozważnie w naszej szkole odbyło się spotkanie z policjantami, którzy w trosce o wszystkie dzieci opowiadali o zasadach bezpieczeństwa podczas wypoczynku. Jak wiadomo profilaktyka jest najważniejsza. Wszyscy uczniowie bardzo uważnie słuchali, a na zadawane pytania szczegółowo odpowiadali.

            Na koniec funkcjonariusze policji wyświetlili film edukacyjny z dobrymi radami.

            ŻYCZYMY WSZYSTKIM UDANYCH I BEZPIECZNYCH FERII ZIMOWYCH.

          • Z pięknymi życzeniami dla babć i dziadków

          • W styczniu swoje święto obchodzą babcie i dziadkowie, dlatego aby podkreślić powagę święta i podziękować im za całą dobroć i miłość uczniowie z klas 0-3 przygotowali wraz ze swoimi paniami przedstawienia dla swoich najbliższych. Babcie i dziadkowie przenieśli się w czasie i mogli przypomnieć sobie dawne dzieje: od kołyski aż do obecnej chwili, dzięki zabawnej inscenizacji  swoich wnuków.

            Ponadto wyrecytowane zostały piękne życzenia, wyśpiewane wzruszające piosenki m.in. w języku migowym i języku angielskim oraz zatańczony został czekoladowy taniec. Wszyscy goście nie kryli łez wzruszenia i z uśmiechem na twarzy przyjmowali uściski i podarki od swoich pociech. Jeszcze raz życzymy wszystkiego najlepszego, aby wszystkim babciom i dziadkom towarzyszyły same radosne i słoneczne dni.

          • Z kolędowaniem w Zborowie

          • Nasi uczniowie wraz z Panią Dorotą Wleciał i Panią Martą Bonar,  po raz kolejny odwiedzili mieszkanki Domu Pomocy Społecznej w Zborowie. Uczniowie zostali bardzo mile powitani przez Pana Janusza Malarę, który pełni obowiązki zastępcy dyrektora oraz przez mieszkanki i pracowników zebranych na sali świetlicowej. Dzieci przedstawiły Jasełka, a mieszkanki chętnie  włączały się w śpiew kolęd. Po inscenizacji zespół taneczny „Alfa” zaprezentował taniec z szarfami do muzyki znanego utworu „Hallelujah”. Na koniec uczniowie zostali nagrodzeni brawami oraz słodkim upominkiem. Dziękujemy za miłe, pełne radości spotkanie.

          • IV edycja gminnego konkursu „ Dbamy o klimat”

          • We wtorek, 17 stycznia w Sali Plenarnej Buskiego Samorządowego Centrum Kultury odbyło się uroczyste wręczenie nagród IV edycji konkursu Gminnych Placówek Oświatowych pod hasłem: „Dbamy o klimat”. Ideą konkursu jest rozbudzanie wśród uczniów proekologicznych postaw oraz promowanie idei powtórnego wykorzystywania odpadów.

            Wśród laureatów konkursu znaleźli się uczniowie  naszej szkoły: Zuzanna Mrożek z klasy I, Jagoda Kępińska z klasy II  i Krzysztof Świątek z klasy II.  Uczniowie wykonali „Eko zakładki”.

          • I miejsce w Ogólnopolskim Konkursie Plastyczno-Technicznym „Anioły Bruna”

          • Uczniowie z naszej szkoły wzięli udział w ogólnopolskim konkursie plastyczno-technicznym o charakterze charytatywnym pt. „Anioły Bruna”. Cel konkursu był bardzo szczytny, ponieważ wpłacony datek w wysokości 10 zł przeznaczony był na leczenie 2-letniego chłopca Bruna, który choruje na nowotwór. Konkurs podzielony został na grupy wiekowe, dlatego każdy uczeń mógł wziąć w nim udział.

            Po rozstrzygnięciu konkursu I miejsce w kategorii wiekowej klas V-VIII otrzymał Stanisław Handzlik uczeń klasy V, zaś pozostali uczniowie dostali dyplomy za udział w tak szczytnym przedsięwzięciu. Wszystkie upominki i dyplomy dla zwycięzcy i uczestników zostały nadesłane z Niepublicznego Przedszkola Bajkowa Kraina z oddziałami integracyjnymi w Końskich. To jeszcze nie koniec - wykonane i przesłane prace przez naszych uczestników zostaną zlicytowane, a pozyskane pieniądze będą przekazane na dalsze leczenie Bruna. Składamy serdeczne gratulacje naszym zwycięzcom, ponieważ każdy z nich dołożył małą cegiełkę ku poprawie zdrowia małego chłopca. Bruno trzymamy kciuki i życzymy zdrówka!

            Ewelina Ścisło