• Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa

• 21 marca to nie tylko początek kalendarzowej wiosny, ale również Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa–Dzień Kolorowej Skarpetki. Celem tego święta jest podniesienie świadomości ludzi na temat życia i potrzeb osób z zespołem Downa. Ludzie na całym świecie zakładają w tym dniu dwie różne skarpetki, aby w ten sposób okazać swoją solidarność z osobami z zespołem Downa.

Nasza szkoła przyłączyła się również do akcji „Skarpetkowe wyzwanie”. W tym dniu uczniowie przyszli do szkoły w dwóch różnych, niepasujących do siebie, kolorowych skarpetkach, aby promować postawę ceniącą różnorodność ludzi oraz likwidować bariery i uprzedzenia w stosunku do ludzi z zespołem Downa. Był to niesamowity dzień pełen pozytywnych wrażeń, wiele się w tym dniu nauczyliśmy. Zrozumieliśmy, że pomimo tego, iż każdy z nas jest inny, co jest rzeczą naturalną, to w niczym nam to nie przeszkadza, wszyscy lubimy się bawić, śmiać się i miło spędzać ze sobą czas.

• Wiosna - cieplejszy wieje wiatr, wiosna, wiosna w koło, rozkwitły bzy.

• Wiosna to czas, kiedy wszystko budzi się do życia, a świat z dnia na dzień robi się kolorowy.

21 marca to kolejna wyjątkowa data w kalendarzu roku szkolnego. Wszyscy czekali na ten dzień z niecierpliwością, bo wiedzieli, że w tradycji szkoły Pierwszy Dzień Wiosny obchodzi się w niecodzienny sposób. Z tej okazji  uczniowie naszej szkoły wzięli udział w akcji zorganizowanej przez Samorząd Uczniowski pod hasłem:  Dzień bez plecaka!

Wiedzieliśmy, że wyobraźnia naszych uczniów nie zna granic! Futerał na gitarę, podbierak na ryby, kask motocyklowy, skrzynki na narzędzia, walizki, wiaderka, pudełka na buty,  koszyki – to tylko niektóre z wielu pomysłów na alternatywny plecak. Szaleństwu i uśmiechom nie było końca.

Dziękujemy za odzew, zaangażowanie i wspólną zabawę. Po prezentacji pomysłowych „plecaków” wszyscy udali się na spacer w poszukiwaniu wiosny. Uczniowie klas 0-III w barwnym korowodzie przeszli ulicami Siesławic i Buska. W tym dniu wszyscy uczniowie wrócili do domów zmęczeni, ale  z uśmiechem na twarzy.

• Konkurs na Palmę Wielkanocną

• 21 marca 2024r. w BSCK  w Busku Zdroju odbyło się rozstrzygnięcie konkursu na Palmę Wielkanocną.  Pięcioro uczniów z naszej szkoły wzięło udział w konkursie. Laureatem konkursu została Izabela Kopała. Gratulujemy.

• Joga w naszej szkole

• Joga to forma aktywności fizycznej i psychicznej oraz dobra zabawa zarówno dla dzieci jak i dorosłych. Dlatego w naszej szkole prowadzimy ją jako alternatywną formę zajęć ruchowych. Jest to forma aktywności, która pozwala dziecku poczuć nie tylko własne ciało, ale również otoczenie, naturę, powstają wtedy więzi i zaufanie do grupy, placówki, nauczycieli. Powstaje nierozerwalna relacja, która pozwoli dziecku kształcić się całościowo, poznawać świat całym sobą: duszą i ciałem. Joga pomaga nauczyć się samokontroli i samoświadomości .

• Dzień Liczby Pi – Święto Matematyki w naszej szkole

• 14 marca w naszej szkole odbyło się wyjątkowe święto – Dzień Liczby Pi, które jest obchodzone na całym świecie jako hołd dla jednej z najbardziej fascynujących liczb w matematyce. Liczba Pi, znana również jako π, jest stosunkiem obwodu koła do jego średnicy i ma wartość przybliżoną 3,14, stąd wybór daty 14 marca.  Liczba Pi  ma nieskończenie wiele cyfr, z których każda kryje w sobie niezwykłe tajemnice i zastosowania w matematyce,. fizyce, inżynierii i innych dziedzinach nauki.

W tym roku nasi uczniowie  świętowali ten dzień w wyjątkowo kreatywny sposób, organizując różnorodne gry i zabawy inspirowane matematyką. Uczniowie klasy 6 liczyli ile razy występuje każda z cyfr w rozwinięciu dziesiętnym liczby pi (w pierwszych stu cyfrach). Przedstawiali częstość występowania cyfr w postaci ułamków zwykłych i dziesiętnych. Obliczali jaki to procent pierwszych 100 cyfr. Sporządzali diagram kołowy. Rozwiązywali rebusy z liczbą pi w roli głównej. Uczniowie klasy 4 przedstawiali liczbę pi w postaci barwnej sprali, która okazała się zaskakująco piękna. Przez zabawę i wspólne aktywności, uczniowie mogli doświadczyć, że matematyka jest wszędzie wokół nas i ma kluczowe znaczenie w naszym codziennym życiu..

• Dzień Kobiet w naszej szkole

• Szczęścia, uśmiechu, dużo radości, spełnienia wszystkich najskrytszych marzeń, samych przyjemnych zdarzeń w  życiu … tego i wiele innych ciepłych słów życzyli nasi młodzi mężczyźni dnia 8 marca wszystkim Paniom i Koleżankom.

Międzynarodowy Dzień Kobiet – na stałe wpisał się do szkolnego kalendarza. Ranga tego wydarzenia w naszej szkole nigdy nie spada. W organizację tego sympatycznego, marcowego święta w szczególny sposób włączyli się uczniowie klas IV, VI, VII oraz VIII.

Na 4 godzinie lekcyjnej odbył się uroczysty apel, w którym uczniowie zaprezentowali program artystyczny, ujawniając swoje zdolności aktorskie i muzyczne. Mogliśmy podziwiać humorystyczne scenki i występ taneczny oraz prześledzić, jak w różnych epokach świętowano Dzień Kobiet. Wszystko to odbyło się w bardzo miłej i radosnej atmosferze, uśmiech pojawił się na twarzy każdej Pani i Dziewczyny.

• Dzień Dinozaura w oddziale przedszkolnym

• 26 lutego obchodzony jest Dzień Dinozaura. Z tej okazji dzieci z oddziału przedszkolnego odbyły niezwykłą podróż do świata prehistorycznych gadów. Dowiedziały się jakie jest pochodzenie dinozaurów, kiedy żyły, czym się różniły. Wykonały piękne prace plastyczne oraz mogły przekonać się jaka jest różnica między paleontologiem a archeologiem, biorąc udział w zabawie badawczej. Sprawdzając swoją wiedzę, z pełnym zaangażowaniem wzięły udział w quizie na temat tych fascynujących stworzeń. Przedszkolaki wykazały się ogromną wiedzą na temat dinozaurów, a cały dzień upłynął w miłej atmosferze.