• Wycieczka do ZOO w Krakowie

• W ramach projektu „Przyszłość zaczyna się dziś - Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego” zorganizowano wycieczkę do ZOO w Krakowie. W wycieczce brały udział dwie grupy uczestników projektu. Uczestnicy wycieczki po dotarciu na miejsce zostali zapoznani z regulaminem obowiązującym na terenie ZOO, a następnie wszyscy udali się na zwiedzanie. Celem wycieczki było zainteresowanie uczestników różnorodnością gatunków świata zwierząt  oraz rolą ogrodów zoologicznych w ratowaniu ginących gatunków.

Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta. Spacerując alejkami ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Wszystkie zwierzęta były niesamowite, ale najbardziej  podobały im się żyrafy i dzikie koty, które wylegiwały się w promieniach słońca. Wszystkich zauroczyły małe pingwiny, które dodatkowo mogliśmy oglądać w porze karmienia. Wycieczka do ZOO okazała się atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest wspaniałym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu i skarbnicą wiedzy przyrodniczej całego świata. W drodze powrotnej, pomimo zmęczenia, dzieciom dopisywały humory, wzajemnie dzieliły się wrażeniami z wycieczki. Zdobyta w ten sposób wiedza na pewno na trwałe zapisze się w pamięci uczestników.

• Udział uczniów w grze terenowej.

• 13 września uczniowie z naszej szkoły  brali  udział w grze terenowej „Szlakiem miejsc i osób związanych z Powstaniem Styczniowym”. Gra w przystępny i atrakcyjny dla uczestników sposób przekazywała wiedzę historyczną dotyczącą Powstania Styczniowego, a  polegała na znalezieniu na podstawie wskazówek oraz mapy siedmiu miejsc na terenie miasta Busko-Zdrój mających związek z Powstaniem Styczniowym.

Naszą szkołę reprezentowała dwuosobowa drużyna w składzie Sebastian W. i Miłosz S. Po odnalezieniu miejsca uczniowie   mieli za zadanie rozwiązać przydzielone im zadania i uzupełnić kartę odpowiedzi. W ostatecznej punktacji liczyły się nie tylko poprawne odpowiedzi, ale i czas, w którym dostarczono wypełnione karty odpowiedzi. Drużyna z naszej szkoły zajęła III miejsce. Gratulujemy!

• „Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat” J. Korczak

• 20 września w naszej szkole świętowaliśmy Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka. Tego dnia czekało na dzieci wiele niespodzianek i atrakcji. Zostały zaproszone do wspólnej zabawy, udziału w konkursach i tańców przy ulubionych przebojach muzyki dla dzieci. Radość i śmiech świadczyły o wspaniałej zabawie. Na dzieci czekał również słodki poczęstunek i mały prezencik.

• "Dzień Kropki" w naszej szkole

•  „The Dot- Kropka” to historia małej Vashti, która nie wierzyła w swoje możliwości. Poprzez narysowanie kropki odkryła swój talent. Ta historia w sposób symboliczny opowiada o kreatywności, odwadze i wierze we własne siły. Uczniowie klas I-III aktywnie włączyli się w obchody Międzynarodowego Dnia Kropki, który obchodzony jest 15.09.

Tego dnia również dostrzegali kropki tam, gdzie wcześniej nikt na nie nie zwracał uwagi. Okazało się, że kropki towarzyszą nam w naszym codziennym życiu. Na zajęciach podopieczni bawili się przedmiotami przypominającymi kropki, wykonywali kropkowe karty pracy i kodowanie oraz tworzyli prace plastyczne. Korzystając z pięknej pogody mieli również możliwość zagrać w „kropkowe klasy”. Symbolem tego dnia był również ubiór w kolorowe kropki.

• Spotkanie z ratownikiem medycznym

• Światowy Dzień Pierwszej Pomocy obchodzony był w dniu 14.09.2024 r., z tej okazji w naszej szkole odbyło się spotkanie z ratownikiem medycznym. Podczas wizyty uczniowie klas 0-8 mogli zapoznać się z podstawowymi zasadami udzielania pierwszej pomocy, przypomnieli sobie numery alarmowe oraz mieli możliwość odegrania scenek, w których z pełnym zaangażowaniem utrwalali przedstawienie prawidłowych informacji.

Podczas zajęć dowiedzieli się co to jest pozycja boczna ustalona oraz jak sprawdzić i przywrócić podstawowe funkcje życiowe. Dużym zainteresowaniem cieszyło się również zapoznanie ze sprzętem medycznym, który znajdował się w karetce pogotowia. Bardzo dziękujemy Pani Oli za poświęcony czas i niezmiernie ważną lekcję.

• Joga w naszej szkole

• W piątkowy poranek najmłodsze dzieci z naszej szkoły ćwiczyły jogę wraz ze swoją instruktorką Natalią Kulą. Ćwiczenia jogi uczą dzieci, jak rozluźnić mięśnie i oddech, co może przyczynić się do obniżenia poziomu stresu i napięcia mięśniowego. Dzięki temu dzieci mogą lepiej radzić sobie z trudnymi sytuacjami, a także poprawić swoje ogólne samopoczucie i zdrowie.

• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2024/2025

• W czasie uroczystej inauguracji nowego Roku Szkolnego 2024/2025 Dyrektor Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego p. Beata Durnaś  powitała serdecznie przedstawiciela Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju pana Artura Tokarza, zebranych uczniów, rodziców, nauczycieli i pracowników szkoły. Dyrektor szkoły życzyła uczniom odwagi w realizacji marzeń,  odkrywania pasji i nowych talentów. Następnie głos zabrał p. Artur Tokarz, który w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, p. Jerzego Szydłowskiego przekazał życzenia Gronu Pedagogicznemu, uczniom i ich rodzicom: radości w wypełnianiu codziennych obowiązków, edukacji pełnej wyzwań i sukcesów, owocnego roku szkolnego.

Uczniowie  przedstawili krótki program artystyczny witający nowy rok szkolny, w którym wspominali  minione wakacje. Ważnym akcentem było nawiązanie do 85.  rocznicy wybuchu II wojny światowej.  Następnie uczniowie udali się do klas, gdzie spotkali się ze swoimi wychowawcami.

Życzymy wszystkim uczniom wielu sukcesów i wytrwałości w nowym roku szkolnym !