W czwartek 14 grudnia 2023r. uczniowie naszej szkoły już po raz dziewiąty wzięli udział w konkursie pt. "Ubierzmy razem choinkę” organizowanym przez UMiG w Busku – Zdroju. Celem konkursu było kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych. Na naszej choince zawisły ozdoby wykonane z naturalnych surowców. Ubierając drzewko wszyscy dobrze się bawili, a udekorowana choinka pięknie się prezentowała.
Aktualności
Konkurs "Ubierzmy razem choinkę"
VI Powiatowy Przegląd Kolęd i Pastorałek „Anielskie Kolędowanie”
7 grudnia 2023r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbył się VI Przegląd Kolęd i Pastorałek „Anielskie Kolędowanie” organizowany przez Ośrodek Szkolno – Wychowawczy w Broninie oraz Stowarzyszenie „Daj Dziecku Nadzieję”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie klasy pierwszej Alicja Zając i Jan Szwarc, zaśpiewali oni pastorałkę „Gore gwiazda Jezusowi”.
Puchar Tymbarku – trwają zapisy do największego w Europie turnieju piłkarskiego dla dzieci
Zapraszamy uczniów szkół podstawowych do udziału w turnieju o Puchar Tymbarku. Przedsięwzięcie skierowane jest do młodych, aktywnych miłośników piłki nożnej, którzy chcą aktywnie spędzać czas i rozwijać swoje umiejętności piłkarskie. Zapisy trwają do 31 stycznia 2024 roku. Na zwycięzców czekają wspaniałe nagrody. Wydarzenie jest objęte patronem Ministra Edukacji i Nauki.
Puchar Tymbarku jest jedną z największych tego typu rozgrywek dla dzieci w Europie – propaguje ideę piłki dla każdego (bez względu na płeć, rasę, kolor skóry, wiek, zamożność, umiejętności czy sprawność ruchową). Od wielu lat popularyzuje ideę fair play i wychowania przez sport, rozpowszechnia zdrowy, aktywny tryb życia oraz wolontariat sportowy wśród coraz szerszego grona odbiorców. Dzięki turniejowi co roku wyłaniani są zdolni i obiecujący zawodnicy dla klubów piłkarskich, a następnie młodzieżowych reprezentacji narodowych.
Więcej informacji: Puchar Tymbarku
„Zdrowo żyjesz – wygrywasz” – prelekcja dla uczniów klas IV- VIII
Dnia 6 grudnia 2023r. w naszej szkole odbyło się spotkanie z przedstawicielami Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Busku – Zdroju na temat zdrowego stylu życia pt. „ZDROWO ŻYJESZ- WYGRYWASZ!!!”. Podczas prelekcji przybliżono uczniom zagadnienia z zakresu zdrowego stylu życia. Omówiono aspekty związane z problemami żywieniowymi prowadzącymi do nadwagi i otyłości wśród dzieci.
Zwrócono uwagę, że powinniśmy pamiętać o tym, aby każdego dnia jeść pięć posiłków oraz nie zapominać o śniadaniu. Warto też zrezygnować ze słodyczy, chipsów i fastfoodów oraz dużo się ruszać i uprawiać sport. Panie prelegentki podkreśliły jak ważne jest spożywanie 5 porcji owoców i warzyw dziennie. Uczniowie mogli się również dowiedzieć o szkodliwym wpływie napojów energetyzujących na organizm dziecka. Reasumując, warto trzymać się zasad zdrowego stylu życia, bo zdrowie w dużej mierze zależy od nas samych.
XVI Mikołajkowe Czytanie
Tradycją w naszej szkole jest mikołajkowe czytanie, połączone z kampanią społeczną rozpoczętą przez Fundację „ABCXXI -Cała Polska czyta dzieciom”. Kampania zachęca rodziców, wychowawców i innych dorosłych, do codziennego, co najmniej 20-minutowego czytania dzieciom. W tym roku spotkaliśmy się 16 raz. Zaproszeni goście: Barbara Guzińska, Grażyna Oćwieja, Agnieszka Jasińka, Patrycja Sadowska przeczytały nam wigilijne opowiadania. Dzięki naszym lektorkom każdego roku po raz kolejny możemy się przekonać, że zbliżające się Boże Narodzenie to czas szczególny i wyjątkowy
9Dzieci, choć coraz starsze, nadal uwielbiają, gdy im się głośno czyta. Kolejna część spotkania należała do zespołu „Alfa” i uczniów klasy 0, którzy wierszem, piosenką i tańcem podziękowali Gościom oraz Mikołajowi, który przybył do Nas z workiem pełnym prezentów.
Pamiętamy o kolejnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego
29 listopada 2023 r. harcerze (Jagoda, Kasia i Sebastian ) z naszej szkoły udali się na cmentarz przy kościele Św. Leonarda, aby zapalić znicz pamięci na grobie bohaterów powstania listopadowego z ziemi buskiej Franciszka i Fortunata Rzewuskich, kawalerów Virtuti Militari. Dla harcerzy była to kolejna lekcja historii o bohaterach zrywu narodowego sprzed 193 lat.
Światowy Dzień Pluszowego Misia
Tradycją w naszej szkole stały się obchody kolejnych urodzin najbardziej popularnej maskotki – pluszowego misia. W obchodach Światowego Dnia Pluszowego Misia uczestniczyły dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie klas I – III. W tym roku obchodziliśmy 121 rocznicę powstania pierwszych pluszowych misiów. Było to spotkanie pełne dobrej zabawy, prezentów i słodyczy.
6Harcerze z naszej drużyny przygotowali mnóstwo konkursów, quizów, ciekawych wiadomości o najpopularniejszych misiach oraz historię powstania pierwszych, tych tak bardzo popularnych maskotek. Przekazywane wiadomości przeplatane były pląsami i piosenkami oczywiście o misiach. Harcerze spisali się na medal! Misie lubią miód, a dzieci słodycze tak było i tym razem. Słodkości wręczane przez starsze koleżanki i kolegów smakowały wybornie. Urodziny pluszowego misia były wesołe i bardzo udane. Pamiętajmy, że „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś”.
Andrzejki w naszej szkole
- 4
Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień
Jak co roku 21 listopada w naszej szkole obchodziliśmy Światowy Dzień Życzliwości i Pozdrowień, który nie trwał tylko jeden dzień, ale promował przekazywanie sobie pozytywnych emocji oraz bycia miłym i uprzejmym cały tydzień. Dzień Życzliwości i Pozdrowień przypomniał magię ważnych słów tj.: dzień dobry, proszę, dziękuję, przepraszam, miłego dnia, które wywołały na wszystkich twarzach uśmiechy.
4Świętowanie tegorocznego Dnia Życzliwości i Pozdrowień rozpoczęliśmy od samego rana poprzez wręczanie plakietek uczniom oraz cukierka za „dzień dobry”. Na dolnym korytarzu rozwieszone zostały serdeczne słowa, które uczniowie mogli wziąć dla siebie lub podarować koledze, koleżance lub innej osobie. Rozwieszona została także historyjka obrazkowa, która przedstawiała drobne zachowania okazywania sobie życzliwości.
Na korytarzu stanęło „DRZEWO ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ”, na którym uczniowie z wszystkich klas codziennie pisali i przywieszali na obrysowanych dłoniach miłe słowa m.in. dobrze, że jesteś; jesteś ważny; lubię Cię; nie poddawaj się, itp. Zorganizowane zostały zajęcia dla uczniów klas 0-3 pozwalające zgłębić temat życzliwości i uprzejmości dla drugiego człowieka, zaś starsi uczniowie wytrwale pracowali ze swoimi wychowawcami na życzliwych godzinach wychowawczych. Na koniec tygodnia Życzliwości i Pozdrowień uczniowie przyszli do szkoły ubrani w kolorze żółtym, który symbolizował radości, życzliwości, optymizm.
Dzień/Tydzień Życzliwości utwierdził wszystkich w przekonaniu, że bycie życzliwym nic nie kosztuje, a wywołuje wiele pozytywnych emocji oraz uśmiechy na twarzach innych. Jedno jest pewne, że okazana serdeczność wraca do każdego, kto częstuje uprzejmością.
Wszystkim dziękujemy za zaangażowanie, pomoc i aktywne uczestnictwo w „Dniu Życzliwości i Pozdrowień”.
„Warte zapamiętania” - akcja z okazji 11 listopada
Minęła kolejna rocznica odzyskania przez Polskę Niepodległości. Na wiele sposobów staramy się czcić tę ważną dla nas Polaków datę. W związku z tym w tym roku uczniowie klasy 8 wzięli udział w ogólnopolskiej akcji: „WARTE ZAPAMIETANIA”. Podczas lekcji informatyki uczniowie tworzyli specjalnie na tę okazję zaprojektowane przez siebie Karty cytatów znanych Polek i Polaków. Takie myśli, które są uniwersalne, ważne dla naszej tożsamości, dla naszego życia, pracy którą wykonujemy, dla naszego rozwoju i są WARTE ZAPAMIĘTANIA.
Kartki nie są celem samym w sobie, ale za ich pośrednictwem chcemy zmobilizować jak największą liczbę osób do rozmów na temat znanych Polek i Polaków, których wypowiedziane przez nich ważne słowa, sentencje i myśli skłaniają nas do przemyśleń, zmiany postaw i refleksji na temat życia, patriotyzmu.
Archiwum Aktualności