• VI Przegląd Kolęd i Pastorałek i utworów bożonarodzeniowych

          • W dniu 26 stycznia uczniowie naszej szkoły: Julian Adach, Alicja Zając, Alicja Kiełb, Lena Rajch oraz Kinga Ambroży reprezentowali naszą szkołę podczas VI Przeglądu Kolęd, Pastorałek i utworów bożonarodzeniowych pt.: „Hej kolęda, kolęda” organizowanego przez  Społeczną Szkołę w Słabkowicach. W przeglądzie udział wzięli uczniowie z 8 placówek z terenu gminy Busko-Zdrój

            Oto nagrodzeni:

            Alicja Zając zajęła III miejsce w kategorii klas I-III.

            Kinga Ambroży zajęła II miejsce w kategorii klas IV – VI.

            Lena Rajch zajęła wyróżnienie w kategorii klas IV – VI

            Serdecznie gratulujemy oraz życzymy dalszych sukcesów.

          • I Międzyszkolny Konkurs plastyczny „Szopka bożonarodzeniowa oczami dziecka”.

          • Pani Karolina Prażuch oraz pani Marta Bonar zainicjowały w naszej szkole I Międzyszkolny Konkurs plastyczny „Szopka bożonarodzeniowa oczami dziecka”. Do udziału w konkursie zostały zaproszone wszystkie szkoły podstawowe z terenu naszej gminy.  Pozytywnie na nasze zaproszenie odpowiedziało  7 szkół. Łącznie do organizatora konkursu wpłynęły 62 szopki, które zostały zaprezentowane w Kaplicy Fatimskiej w Kościele pw. Świętego Brata Alberta w Busku Zdroju.

            Głównym kryterium w wyborze tych najpiękniejszych szopek, było samodzielne wykonanie wszystkich elementów szopki. Nie mniej jednak wybór był bardzo trudny.

            Jury w składzie:

            Ks. Marcin Bąk – katecheta w Zespole Szkół Techniczno-Informatycznych w Busku Zdroju oraz pani Marta Kolanowska- katecheta w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Busku Zdroju, wybrało 17 szopek, które zostały nagrodzone upominkami. Zwycięskie miejsca zajęli:

            Kategoria klas 0-3

            I miejsce:

            Malwina Maj  - Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie

            Franciszek Sieradzki - Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie

            Zuzanna Duszyńska – Zespół Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach

            Agata Czerw – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku Zdroju

            II miejsce

            Mikołaj Kuźma – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku Zdroju

            Paweł Kowalski - Zespół Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach

            Paweł Olszewski – Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku Zdroju

            III miejsce

            Dawid Zawadzki – Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach

            Maria Koruba -  Publiczna Szkoła Podstawowa nr 3 w Busku Zdroju

            Kategoria klas 4-8

            I miejsce

            Lena Gajocha - Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach

            Milena Chorążek- Publiczna Szkoła Podstawowa nr 1 w Busku Zdroju

            II miejsce

            Wiktoria Pechcińska- Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie

            Agnieszka Nowak – Publiczna Szkoła Podstawowa w Siesławicach

            III miejsce

            Zuzanna Rasała - Zespół Placówek Oświatowych w Kołaczkowicach

            Mateusz Adamczyk - Publiczna Szkoła Podstawowa w Siesławicach

            Wyróżnienia:

            Hanna Dudek - Publiczna Szkoła Podstawowa w Zbludowicach

            Hanna Misztal - Zespół Placówek Oświatowych w Dobrowodzie

            Nagrodzeni uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe oraz słodycze. Dla wszystkich uczestników organizatorzy przewidzieli pamiątkowe dyplomy oraz małe upominki. Również katechetom i opiekunom zostały wręczone dyplomy z wyrazami uznania za okazane zaangażowanie w przeprowadzenie konkursu w poszczególnych placówkach. Wierzymy, że konkurs ten jeszcze bardziej utrwalił w sercach uczestników i ich rodzin tradycje bożonarodzeniowe oraz pokrzepił ich w otwartym  wyznawaniu wiary. Dziękujemy księdzu Proboszczowi Andrzejowi Jankoskiemu za umożliwienie zorganizowania wystawy szopek w kościele, wszystkim uczestnikom oraz ich rodzicom, za wkład włożony w tworzenie tak pięknego dzieła. Zapraszamy wszystkich do udziału w konkursie w kolejnym roku.

          • Film „Jedno Życie” w ramach konkursu „Odblaskowa Szkoła”

          • W ramach projektu „Odblaskowa szkoła” w naszej szkole powstał film o nazwie „Jedno życie”. Film ma na celu promowanie noszenia odblasków. Film opowiada historię uczniów, którzy na skutek lekceważenia elementów odblaskowych zostają ranni w wypadku. Bohaterowie filmu przekonują się, że ich błędy mogły mieć tragiczne konsekwencje.

            Film został zrealizowany przez uczniów naszej szkoły pod kierunkiem Pani Justyny Konopki. W filmie wystąpili również policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Busku-Zdroju. Realizacja i montaż przypadła portalowi Halo Busko. Z 40 zgłoszonych szkół wyłoniono 10 zwycięzców w czym nasza szkoła zajęła jedno z miejsc. Uczniowie 31 stycznia 2024 wezmą udział w gali wręczenia nagród, która odbędzie się w Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach.  Film „Jedno życie” to kolejny element projektu „Odblaskowa szkoła”, który ma na celu edukację młodych uczestników ruchu drogowego w zakresie zasad bezpieczeństwa na drogach.

            Zachęcamy państwa do obejrzenia filmu nagranego przez uczniów naszej placówki.

            Film "Jedno Życie"

          • Warsztaty przyrodnicze w naszej szkole

          • 15 stycznia uczniowie naszej szkoły mieli przyjemność wziąć udział w  warsztatach przyrodniczych, które dostarczyły niezapomnianych doświadczeń związanych z fascynującym światem natury. Głównymi gwiazdami tego wydarzenia były Ślimak Achatina oraz Żółw Lamparci.

            Ekspert ds. przyrody zaprezentował nam niezwykłe cechy i zachowania ślimaków Achatin. Dowiedzieliśmy się, że są to jedne z największych ślimaków lądowych na świecie. Mieliśmy okazję obserwować je z bliska, a nawet dotknąć ich delikatnej skorupy. To było niesamowite przeżycie. Następnie skupiliśmy się na Żółwiu Lamparcim, który okazał się być uroczym i ciekawym stworzeniem. Ekspert dzielił się z nami informacjami na temat życia żółwia lamparciego, zwracając uwagę na jego unikalne cechy. Mogliśmy zadawać pytania i obserwować go w trakcie spaceru.

            Warsztaty nie tylko dostarczyły nam wiedzy na temat tych niesamowitych zwierząt, ale także zainspirowały nas do troski o przyrodę. Dowiedzieliśmy się, jak ważne jest utrzymanie różnorodności biologicznej i ochrona zagrożonych gatunków.

          • Warsztaty czytelnicze w naszej szkole

          • 11 stycznia odbyły się w naszej szkole warsztaty czytelnicze dla klas 4-6 pt. „Poznaj Mikołaja Kopernika - słynnego polskiego astronoma” oraz dla klas 7-8 pt. „Podział słowników i zasady korzystania z nich”, które poprowadziła pani Ewa Tarapata z Biblioteki Pedagogicznej w Busku – Zdroju. Podczas warsztatów uczniowie z klas 4-6 wzięli udział w inscenizacji opartej na wierszu Wandy Chotomskiej „Dzieci stawiają pomnik”. Uczniowie zbudowali pomnik i poznały biografię Kopernika oraz potęgę jego odkryć astronomicznych w formie wywiadu, gdzie jeden uczeń wcielił się w rolę samego astronoma, a drugi w dziennikarza.

            Wiedzę utrwalano poprzez wspólne rozwiązywanie zagadek. Celem warsztatów było zapoznanie uczniów z biografią i odkryciami astronomicznymi Mikołaja Kopernika, jednej z najsłynniejszych postaci w Polsce ze względu na jego rewolucyjne odkrycia naukowe. Dla starszych uczniów zostały przygotowane przez Panią Ewę zajęcia pozwalające poznać różne rodzaje słowników, ich podział oraz zasady korzystania z nich. Uczniowie mogli pracować w grupach szukając i wyjaśniając m.in. synonimy, antonimy.

            Serdecznie dziękujemy za wspaniałe i emocjonujące zajęcia.

          • Spotkanie z Koziołkiem Matołkiem-warsztaty czytelnicze

          • 11 stycznia 2024r., z okazji 140. rocznicy urodzin prozaika i pisarza Kornela Makuszyńskiego, odbyły się w naszej szkole zajęcia czytelnicze dla uczniów klas 0-3 o Koziołku Matołku, bohaterze najsłynniejszej powieści Makuszyńskiego, które poprowadziła Pani Ewa Tarapata z Biblioteki Pedagogicznej w Busku-Zdroju. Uczniowie poznali najciekawsze przygody Koziołka Matołka podczas jego podróży dookoła świata w poszukiwaniu słynnego Pacanowa. Dowiedzieli się, czy Koziołek w końcu dotarł do upragnionego miejsca, a także poznali znaczenie przysłowia „w Pacanowie kozy kłują”. 

            Aby sprawdzić swoją wiedzę, uczniowie rozwiązywali krzyżówki i rebusy o Koziołku Matołku, z którymi poradzili sobie wpaniale. Uczniowie i nauczyciele bardzo dziękują za wspaniałe spotkanie.