• Rekrutacja do szkół ponadpodstawowych w powiecie buskim

          • Zgodnie z Harmonogramem rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 określonym przez Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty od 13 maja 2024 r. do 19 czerwca 2024 r. absolwenci szkół podstawowych mogą ubiegać się o przyjęcie do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych.

            W Powiecie Buskim rekrutacja do ogólnodostępnych szkół ponadpodstawowych odbywa się za pośrednictwem strony internetowej:

            https://nabor.pcss.pl/buskozdroj/szkolaponadpodstawowa/

            Komunikat Starosty Buskiego w sprawie rekrutacji do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych ogólnodostępnych w Powiecie Buskim na rok szkolny 2024/2025

            Drodzy Uczniowie, Szanowni Rodzice

            Uprzejmie informuję, że w Powiecie Buskim rekrutacja do szkół ogólnodostępnych ponadpodstawowych prowadzona jest w systemie elektronicznym. Ze szczegółowymi informacjami w sprawie elektronicznej rekrutacji do szkół ogólnodostępnych można zapoznać się w Powiatowym Informatorze Edukacyjnym pod adresem: https://www.powiat.busko.pl/pl/powiatowy-informator-edukacyjny.html

            HARMONOGRAM REKRUTACJI NA ROK SZKOLNY 2024/2025

            Zgodnie z Harmonogramem rekrutacji na rok szkolny 2024/2025 określonym przez Święto-krzyskiego Kuratora Oświaty terminy rekrutacji uczniów do klas pierwszych szkół ponadpodstawowych na rok szkolny 2024/2025 przedstawiają się następująco:

            1. od 13 maja 2024 r. do 19 czerwca 2024 r. do godziny 15:00 możliwe będzie:

              a) zakładanie konta i logowanie się do systemu elektronicznej rekrutacji pod adresem:
              https://nabor.pcss.pl/buskozdroj/szkolaponadpodstawowa/

              b) dostarczenie do szkoły pierwszego wyboru wydrukowanego z systemu elektronicznej rekrutacji i podpisanego przez rodziców wniosku o przyjęcie do szkoły.

              UWAGA:

              W Powiecie Buskim można się ubiegać o przyjęcie do maksymalnie 3 szkół ponadpodstawowych, ale można wybrać nieograniczoną liczbę oddziałów w tych szkołach, tzn. w każdej z trzech szkół można wybrać tyle oddziałów, ile szkoła ma w swojej ofercie. Istotną rolę odgrywa to, w jakiej kolejności kandydat wybiera oddziały. Szkoła wybrana jako pierwsza to ta, do której najbardziej kandydat chce się dostać, ostatnia to ta, na której najmniej mu zależy.

              2) od 21 czerwca 2024 r. do 10 lipca 2024 r. do godziny 15:00 dostarczenie do szkoły pierwszego wyboru m.in. świadectwa ukończenia szkoły podstawowej i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty.

            3) 18 lipca 2024 r. – podanie do publicznej wiadomości listy kandydatów zakwalifikowanych i kandydatów niezakwalifikowanych.

            4) od 18 lipca 2024 r. do 24 lipca 2024 r. - potwierdzenie woli przyjęcia do szkoły.

            W celu potwierdzenia woli przyjęcia należy dostarczyć do szkoły, do której kandydat został zakwalifikowany, oryginały dokumentów (o ile nie zostały one wcześniej dostarczone).
             
            Obowiązek dostarczenia oryginałów dotyczy takich dokumentów jak:

            • świadectwo ukończenia szkoły podstawowej (dotyczy wszystkich kandydatów),
            • zaświadczenie o wynikach egzaminu ósmoklasisty (dotyczy wszystkich kandydatów),
            • zaświadczenie lekarskie zawierające orzeczenie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do podjęcia praktycznej nauki zawodu (dotyczy tylko kandydatów do szkół prowadzących kształcenie zawodowe),
            • orzeczenie lekarskie o braku przeciwwskazań zdrowotnych do kierowania pojazdami oraz orzeczenie psychologiczne o braku przeciwwskazań psychologicznych do kierowania pojazdem (dotyczy tylko kandydatów do szkoły prowadzącej kształcenie w zawodzie, w którym przewiduje się przygotowanie do uzyskania umiejętności kierowania pojazdem silnikowym).


            5) 25 lipca 2024 r. – podanie do publicznej wiadomości list kandydatów przyjętych i kandydatów nieprzyjętych.

            6) od 29 lipca 2024 r. – rekrutacja uzupełniająca.

             

          • „Bezpieczne ferie zimowe” - spotkanie z policjantami

          • W trosce o bezpieczeństwo naszych uczniów podczas ferii zimowych, w dniu 8 lutego odbyło się w naszej szkole spotkanie profilaktyczno-edukacyjne z policjantami dla uczniów klas 0-VIII. Podczas prelekcji policjanci przypomnieli o zagrożeniach, jakie mogą pojawić się podczas ferii zimowych. W szczególności skupiono się na omówieniu zasad bezpieczeństwa w kontekście sportów zimowych i zabaw na świeżym powietrzu. Funkcjonariusze przypomnieli uczniom o właściwych zachowaniach w kontaktach z nieznajomymi: „Nie mów…”, „Nie ufaj…”, „Nie wpuszczaj ich do domu…”.  Policjanci uświadomili naszym podopiecznym do kogo mogą się zwrócić o pomoc, jeśli zagubią w nieznanym miejscu, np. na stoku narciarskim.

            Przypomniane zostały także zasady postępowania w momencie, kiedy są świadkami zdarzeń zagrażających życiu i pod jakie numery należy dzwonić, aby uzyskać potrzebną pomoc. Ważną częścią spotkania była dyskusja na temat przestrzegania zasad ruchu drogowego, zwłaszcza po zmroku oraz znaczeniu i ważnej roli elementów odblaskowych. Policjanci zakończyli spotkanie życząc bezpiecznych i udanych ferii zimowych.

          • Bal karnawałowy w naszej szkole

          • W czwartek 08.02.2024 r. w naszej szkole dzieci z oddziału przedszkolnego oraz uczniowie z klas I-III wzięli udział w balu karnawałowym. Dzieci doskonale przygotowały się do tej uroczystości. Wszystkie pięknie wyglądały w swoich kostiumach. W sali  przy dźwiękach piosenek z repertuaru dziecięcego oraz gorących latynoskich rytmach mijały chwile wspólnej zabawy. Nasi wychowankowie mogli uczestniczyć w zabawach i konkursach. Bal umożliwił wszystkim spędzenie czasu w miłej atmosferze, a wspólna zabawa przyniosła wiele radości. Dziękujemy dzieciom i rodzicom za zaangażowanie

          • Uczymy się udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej

          • 06.02.2024r w naszej szkole odbyły się zajęcia z udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, w której wzięli udział uczniowie wszystkich klas. Udzielenie pierwszej pomocy jest naszym obowiązkiem, jednak często w sytuacjach zagrożenia nie wiemy jak się zachować i jak pomóc osobie, która potrzebuje tej pomocy. Zazwyczaj boimy się lub nie posiadamy wystarczającej wiedzy i umiejętności. Nasi uczniowie poznali procedury zachowania się w sytuacjach zagrożenia życia oraz obserwowali czynności ratownicze w czasie zasłabnięć czy zranień.

            Wiele emocji wzbudził pokaz czynności z zakresu resuscytacji wykonany na fantomie, dzieci mogły również samodzielnie wykazać się praktyczną znajomością udzielania pierwszej pomocy. Zostały zapoznane ze sprzętem ratującym życie i utrwaliły znajomość numerów alarmowych. Były to doskonałe zajęcia przekazywania jakże istotnej wiedzy, która może przynieść nieoceniony efekt - ratowania życia.

          • Dzień Bezpiecznego Internetu w naszej szkole

          • Nasze szkolne obchody Dnia Bezpiecznego Internetu 2024 zostały zorganizowane przez nauczycieli informatyki, a uczestniczyła w nich cała społeczność naszej szkoły. W wyniku podjętych inicjatyw, nasi młodzi internauci zostali zapoznani z dobrodziejstwami i zagrożeniami płynącymi z sieci, pokazano dzieciom, że decyzje podejmowane w świecie wirtualnym mogą mieć wpływ na ich realne życie. Utalentowani uczniowie klas 4 i 6 przygotowali koncert o netykiecie, uzależnieniach i zagrożeniach wynikających z niewłaściwego korzystania z  Internetu.

            Uczniowie opracowywali również Kodeks Bezpieczeństwa w Internecie i wykonali plakaty o hejcie. Ponieważ rok 2024 ogłoszony został Rokiem Cyfrowej Higieny nasze działania profilaktyczne odbywać się będą cały rok. Nauczyciele i uczniowie będą brali udział w szkoleniach i warsztatach. Szkoła po raz kolejny włączyła się również w Ogólnopolski Projekt OSEhero. Celem tego projektu jest zbudowanie społeczności nauczycieli szkół podstawowych, którzy wyposażeni przez ekspertów OSE w wiedzę i narzędzia będą przewodnikami po cyfrowym świecie dla uczniów, innych nauczycieli.

            Dzięki projektowi OSEhero zwiększy się świadomość dotycząca cyberzagrożeń w naszej szkole oraz umiejętność bezpiecznego korzystania z internetu. Uczniowie, nauczyciele będą wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożenia. Udział w projekcie pozwoli nauczycielom i całej społeczności szkolnej wspierać pozytywne zachowania online oraz rozwijać kompetencje cyfrowe w procesie nauczania, w tym umiejętność krytycznego myślenia i refleksyjnego wykorzystywania zasobów znajdujących się w internecie. Przez wspólne działanie chcemy stworzyć bezpieczną i przyjazną przestrzeń wirtualnego świata

            Materiały edukacyjne o bezpieczeństwie w Internecie

          • Rozstrzygnięcie konkursu „Odblaskowa szkoła”

          • 31 stycznia 2024 roku nasi uczniowie wzięli udział w gali zorganizowanej w Świętokrzyskim Urzędzie Wojewódzkim w Kielcach, podczas której ogłoszono zwycięzców w konkursie „Odblaskowa szkoła”. Celem konkursu było zwiększenie aktywności dyrektorów szkół podstawowych, lokalnych władz samorządowych i rodziców w zakresie wyposażenia uczniów w elementy odblaskowe.

            Ponadto prowadzona akcja zwracała uwagę  pedagogów, rodziców i opiekunów na konieczność kontrolowania ustawowego obowiązku korzystania z elementów odblaskowych i promowanie wszelkich inicjatyw ograniczających zagrożenia w ruchu drogowym. Z 40 szkół które zgłosiły się do konkursu komisja nagrodziła 10 szkół w tym naszą. Jesteśmy dumni z naszych uczniów. Dziękujemy za pomoc nauczycielom i rodzicom. 

          • Święto Babci i Dziadka

          • Jednym z najważniejszych dni celebrowanych w naszej szkole jest Dzień Babci i Dziadka, który odbył się 29 stycznia w godzinach przedpołudniowych. Uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz klas 1-3 przygotowały wraz ze swoimi wychowawcami program artystyczny, który wywołał wiele radości i uśmiechu na twarzach zgromadzonych gości. Wnuczęta opisywali swoje babcie i swoich dziadków jako wspaniałe osoby pełne energii i zapału podążające z duchem czasu.

            Nie zabrakło rytmicznych piosenek oraz tańców, które dedykowane były zaproszonym gościom. Po przedstawieniu w każdej klasie dzieci wręczyły swoim babciom i dziadkom upominki upamiętniające ten wyjątkowy dzień. Na koniec odbył się uroczysty poczęstunek dla najbliższych.

            Bardzo dziękujemy za liczne przybycie wszystkich gości oraz składamy na ręce babć i dziadków najgorętsze życzenia oraz długich lat w zdrowiu i szczęściu. Serdeczne życzenia składa cała społeczność szkolna oraz grono pedagogiczne.