Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. Klasy 0-III od kilku lat uczestniczą w akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. 7 listopada w naszej szkole zorganizowaliśmy wspólne śniadanie. Zrobiliśmy pyszne kolorowe kanapki. Wspólnemu przygotowaniu kanapek towarzyszyły pogadanki o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych.
Ogólnopolska akcja „Śniadanie daje moc”
Konkursy katechetyczne w naszej szkole
W piątek 08.11.2024 nastąpiło rozstrzygnięcie dwóch konkursów katechetycznych. Jednym z nich był konkurs plastyczny dedykowany dla klas 0-8 pod tytułem „Poznaj mojego anioła” – dzieci miały za zadanie zilustrować jak wyobrażają sobie wygląd swojego anioła stróża. Natomiast drugi konkurs związany był z obchodzonym w październiku dniem papieskim w naszej szkole. Tego dnia, 18.10 został przeprowadzony quiz wiedzy o Janie Pawle II „Ślady Lolka znam”. Wzięli w nim udział uczniowie klasy siódmej.
Klasyfikacja na podium wyglądała następująco:
Konkurs „Poznaj mojego anioła”
I miejsce Lena Rajch klasa V
I miejsce Alan Jarubas klasa II
II miejsce Izabela Kopała klasa VII
II miejsce Maciej Adaś klasa VII
III miejsce Xawery Wojciechowski klasa VII
III miejsce Kacper Gajda klasa V
Konkurs „Ślady Lolka znam”
I miejsce Xawery Wojciechowski
II miesjce Maksymilian Maj
II miejsce Maciej Adaś
III miejsce Sebastian Wiśniosz
Wyróżnienie Stanisław Handzlik
Wszystkim nagrodzonym zostały wręczone nagrody przez panią dyrektor Beatę Durnaś oraz panią Natalię Kulę i panią Martę Bonar, które zorganizowały powyższe konkursy.
Pomożemy, bo możemy!
Nasi uczniowie jak co roku wzięli udział w dwóch akcjach charytatywnych. Jedną z nich jest „misyjny opatrunek”, dzięki której zgromadziliśmy artykuły medyczne typu bandaże, plastry, rękawiczki jednorazowe, opaski dziane i siatki opatrunkowe. Wspomogliśmy w ten sposób szpitale, przychodnie i ośrodki zdrowia, prowadzone przez misjonarzy w ubogich krajach Afryki i Azji. Akcja ta od kilku lat jest organizowana przez Referat Misyjny księży Werbistów w Pieniężnie.
Druga akcja, co rok kultywowana w naszej szkole to „kredkobranie” Jest to ogólnopolska akcja charytatywna, której celem jest wsparcie naszych najmłodszych rodaków mieszkających na terenach dawnej Rzeczypospolitej. Dla dzieci udało się zorganizować najpotrzebniejsze przybory szkolne i artykuły plastyczne Inicjatywa tej zbiórki została zainicjonowana przez Fundację Ignatianum w Krakowie. Dziękujemy wszystkim rodzicom i uczniom, którzy wspierają nasze działania.
Warsztaty biblioteczne dla klas IV - VIII
5 listopada 2024r. uczniowie klas IV – VIII wzięli udział w warsztatach bibliotecznych, które poprowadziła Pani Ewa Tarapata – nauczyciel bibliotekarz z buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach. Uczniowie klas IV – VI poznali drogę książki od pisarza do czytelnika, a następnie sami mieli możliwość napisania kryminału pt. „Noc w bibliotece”.
Z kolei starsi uczniowie klas VII-VIII powrócili do czasów kiedy to dużym zainteresowaniem wśród młodzieży cieszyła się prasa, a mianowicie czasopisma tj. cogito, świat wiedzy, gdzie w dobie Internetu pamięć o nich pomału zanika. Mamy nadzieję, że takie akcje przyczynią się do zwiększenie czytelnictwa wśród młodzieży. W myśl sentencji „Dziecko, które czyta staje się dorosłym, który myśli…”
Światowy Dzień Postaci z Bajek
5 listopada 2024r. obchodziliśmy Światowy Dzień Postaci z Bajek. Tego dnia naszych uczniów odwiedził wyjątkowy gość z buskiej filii Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach Pani Ewa Tarapata nauczyciel bibliotekarz. Wszyscy uczniowie mieli przyjemność uczestniczyć w ciekawych i pełnych atrakcji warsztatach bibliotecznych. Najmłodsi uczniowie klas 0 – III świętowali bajeczny dzień w strojach ulubionych bohaterów z bajek i baśni.
Zajęcia rozpoczęte zostały od bajki pt. „Kopciuszek” zaprezentowanej w formie teatrzyku Kamishibai, gdzie uczniowie z zapartym tchem wsłuchiwali się w jej treść. Dzieci wspaniale odgadywały zagadki z bajek oraz układały puzzle, w których ważna była współpraca całego zespołu, a także kojarzyły atrybuty danego bohatera. Dzięki takim działaniom dzieci mogą zapamiętywać, ale również poznawać literaturę dziecięcą i rozwijać swoją wyobraźnię.
Święto Dyni w naszej szkole
W dniu 31 października uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w zajęciach z okazji Święta Dyni. Kolorem przewodnim był pomarańczowy, dlatego też dzieci były ubrane w te barwy. Tego dnia nie zabrakło zabaw ruchowych, muzycznych, tanecznych związanych z tym świętem. Uczniowie rozwijali umiejętności matematyczne, polonistyczne oraz plastyczne poprzez wykonywanie tematycznych kart pracy. Na koniec zajęć zostały zaprezentowane przepiękne prace plastyczne.
Wieczorne harce
Przeddzień Uroczystości Wszystkich Świętych nasi młodsi uczniowie mieli możliwość uczestniczyć w wydarzeniu „nie z tej ziemi”, a mianowicie w Balu Wszystkich Świętych. Impreza ta została zorganizowana dla dzieci, które uczą się i mieszkają w parafii pw. Św. Brata Alberta w Busku Zdroju. Spotkanie rozpoczęło się wspólną modlitwą różańcową i sprawowaną Eucharystią pod przewodnictwem ks. Marcina, który był pomysłodawcą całego wydarzenia. Po zakończonej liturgii, dzieci razem z rodzicami, księżmi i katechetkami, udały się do Izby Chleba, gdzie czekała na nich pięknie udekorowana sala, przygotowana przez panie katechetki oraz stół zastawiony słodkościami.
Warto podkreślić, że biletem wstępu na bal było przebranie się za swojego patrona bądź innego świętego. Zabawa upłynęła nam na wspólnych tańcach, zabawach, ale również rozmowach i chwilach wytchnienia. Nie zabrakło integracji międzypokoleniowej. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania dzisiejszej imprezy, a szczególnie rodzicom, którzy odpowiedzieli na nasze zaproszenie.
Dziękujemy ks. Andrzejowi Jankoskiemu za zorganizowanie poczęstunku i udostępnienia miejsca do zorganizowania balu. Zapraszamy za rok!
Akcja "Przerwa na czytanie - bicie rekordu w czytaniu na przerwie"
Zachęcać do czytana książek można na różne sposoby, czego przykładem są liczne akcje prowadzone w szkołach. Jedną z nich jest ogólnopolska akcja pt. „Przerwa na czytanie-bicie rekordu w czytaniu na przerwie”, której celem jest pokazanie, że czytanie jest atrakcyjną rozrywką, może integrować całe społeczności, a tym samym dawać radość i zadowolenie. Jest to inicjatywa proczytelnicza, która coraz chętniej jest realizowana w Polsce i na świecie. W tym roku nie było oficjalnych ogólnopolskich obchodów „Przerwy na czytanie”, mimo to wiele instytucji oświatowych przystąpiło do organizacji wydarzenia z uwagi na jego dużą popularność. We wszystkich poprzednich edycjach, a było ich już 8, wzięło udział prawie 2 miliony osób.
1W naszej szkole akcja „Przerwa na czytanie” odbyła się 29 października. Wzięli w niej udział wszyscy obecni uczniowie. Każdy z uczestników mógł przynieść z domu ulubioną książkę lub wypożyczyć ze szkolnej biblioteki. Podczas przerw śródlekcyjnych w miejscach do tego wyznaczonych, na korytarzu i w salach lekcyjnych, uczniowie poszczególnych klas przystąpili do wspólnego czytania. Najmłodsi uczniowie klas 0-3 mieli okazję przeżyć wyjątkowe chwile z książką, a to za sprawą specjalnego gościa – funkcjonariusza Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej. Jego obecność wzbudziła wielkie zainteresowanie wśród dzieci, ponieważ gość nie tylko czytał im inspirujące opowieści, ale także wprowadził ich w fascynujący świat straży pożarnej.
Akcja zakończyła się pełnym sukcesem. Uczniowie byli nie tylko zaangażowani, ale i zadowoleni z takiej formy spędzania przerwy. Wiele osób odkryło nowe książki, inni z kolei po raz pierwszy od dawna sięgnęli po książkę z ciekawością. Akcja pokazała, że czytanie może być inspirujące, a wspólne przeżywanie tego doświadczenia wzbogaca atmosferę szkoły i wzmacnia więzi między uczniami.
Już teraz zapraszamy wszystkich na kolejną edycję „Przerwy na czytanie”! To świetna okazja, aby na chwilę oderwać się od codziennych obowiązków, przenieść w świat literatury i odkryć radość z czytania. Cieszymy się, że tylu uczniów dołączyło do tegorocznej akcji i liczymy na to, że w przyszłym roku będzie Was jeszcze więcej!
Kawiarniane spotkanie
W ostatnich dniach października nasi uczniowie odwiedzili dzieci i personel w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym „Górka” oraz podopiecznych wraz z zespołem medycznym w Hospicjum w Busku Zdroju. Spotkania te miały związek z obchodzonym niedawno XXIV Dniem Papieskim, który poświęcony był naszemu Rodakowi Janowi Pawłowi II. Dzieci przypomniały zgromadzonym życiorys Jana Pawła II, nie zabrakło zabawnych sytuacji podczas kapłańskiego i papieskiego życia.
Uczniowie nawiązali do pasji Ojca Świętego oraz nie zapomnieli o miłości jaką darzył Ojczyznę. Na zakończenie przedstawienia nasi uczniowie wraz z mieszkankami buskiego Hospicjum i personelem medycznym odśpiewali „Barkę”, która jest ściśle związana z Janem Pawłem II. Po zakończonym przedstawienia nasi uczniowie wraz z nauczycielami zostali zaproszeni na słodki poczęstunek. Te dwa spotkania przyniosły wiele chwil wzruszenia i radości ze wspólnie spędzonych chwil. Serdeczne podziękowania dla Pani Justyny Kwiatkowskiej – dyrektor Zespołu Szkół Specjalnych w Busku Zdroju oraz Panu Jarosławowi Zatorskiemu – dyrektorowi buskiego Hospicjum, za ciepłe przyjęcie naszych uczniów, miłą atmosferę i niezapomniane chwile.
I miejsce w XXII Gminnym Konkursie Ekologicznym „Z ekologią za pan brat”
24 października 2024r. w Publicznej Szkole Podstawowej nr 3 w Busku – Zdroju odbył się XXII Gminny Konkurs Ekologiczny „ Z ekologią za pan brat” dla uczniów klas III. Głównym założeniem konkursu było kształtowanie postaw i wrażliwości proekologicznej oraz zdobywanie wiedzy w zakresie edukacji przyrodniczej, jak również dostrzeganie roli zwierząt w środowisku, rozwijanie umiejętności rozpoznawania gatunków rośli i zwierząt będących pod ochroną, a także pogłębianie wiedzy na temat znaczenia parków narodowych.
Test składał się z pytań otwartych i zamkniętych. Wśród uczniów klas trzecich buskich szkół I miejsce zajął Ksawery Zając w konkursie wiedzy o tematyce ekologicznej.
Gratulujemy laureatowi i życzymy dalszych sukcesów.
Archiwum Aktualności
- Grudzień 2024
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wszystkie