• LIGHT IT UP BLUE - kwiecień miesiącem Autyzmu

• W kwietniu uczniowie naszej szkoły na spotkaniach z psychologiem szkolnym mogli dowiedzieć się czym jest spektrum autyzmu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy osób dotkniętych tym zaburzeniem. Chcemy, aby nasi uczniowie wzrastali w świadomości, empatii i otwartości na innego człowieka. W miniony piątek nasza szkoła zaświeciła się na niebiesko, za sprawą uczniów, którzy ubrali się na ten kolor, który nawiązuje do Autyzmu pod wieloma względami.

• Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych - Easter postcards to friends

• Historia kartek świątecznych sięga bardzo daleko, bo aż dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie. Jednak pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach zjednoczonych. Wysyłanie kartek z życzeniami stało się tradycją i choć dziś wszystko przesyłane jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki są nadal wysyłane. Wyrażamy przez to szacunek i pamięć oraz podtrzymujemy piękną tradycję świąteczną.

Uczniowie klas IV – VII wzięli udział w międzyszkolnym projekcie pt. „Easter postcards to friends”. Celem projektu była wymiana własnoręcznie przygotowanych kartek wielkanocnych z kartkami uczniów z innych placówek oświatowych. Nasi uczniowie wymienili kartki z uczniami ze szkół podstawowych z Buska – Zdroju, Szańca, Kołaczkowic i Dobrowody nr 1. Celem projektu było nie tylko podtrzymanie tradycji ręcznego wykonywania kartek świątecznych lecz również propagowanie używania języka angielskiego w życiu codziennym oraz poszerzanie znajomości słownictwa świątecznego poprzez samodzielne napisanie życzeń okolicznościowych w języku angielskim.

Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.

• Pracowite sobotnie spotkanie

• W ostatnią sobotę przed Wielkim Tygodniem, pani Marta Bonar spotkała się z uczniami klasy I, III, IV i V oraz oddziału przedszkolnego, aby przygotować wielkanocne upominki. Jajka ze styropianu, farbki, kredki, flamastry, cekiny, włóczki oraz wstążki posłużyły do wykonania naprawdę pięknych prezentów.  Powstały kolorowe pisanki z jajek styropianowych, niektóre nawet miały dzióbki i nóżki; kolorowe witrażyki z akcentem wielkanocnym oraz piankowe zajączki i jajeczka. Można było znaleźć  zajączka z dużymi uszami, a nawet kurkę z kolorowymi nóżkami.

Upominki zostały zapakowane i przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Zborowie w Wielki Piątek. Od pracowników tejże placówki wiemy, że prezenty sprawiły radość obdarowanym pensjonariuszom. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie, które pokazuje jak bardzo liczy się dla nich drugi człowiek.

• Wielkopostne spotkanie

• Mając na uwadze zbliżający się Wielki Tydzień, który dla chrześcijan jest znakiem wydarzeń zbawczych, pani Marta Bonar zorganizowała w naszej szkole  31.03.2023 wielkopostne spotkanie. Temu spotkaniu przewodniczył ksiądz Andrzej Jankoski, proboszcz parafii pw. Świętego Brata Alberta w Busku Zdroju, do której przynależy nasza szkoła. Najpierw ksiądz proboszcz razem z dziećmi przygotował oprawę muzyczną na Mszę Świętą, następnie  poprowadził krótką katechezę na temat genezy grzechu oraz jego wpływu na losy człowieka. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu.

Kolejnym punktem spotkania był sakrament pokuty i pojednania. O godzinie 11 uczniowie klas 4-8 przypomnieli nam wydarzenia, które my dzisiaj obchodzimy jako Triduum Paschalne.  Po krótkiej przerwie cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej Eucharystii, która była sprawowana w intencji Dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz wszystkich uczniów i ich rodziców.   Słowa podziękowania w stronę księdza Andrzeja skierowała w imieniu całej szkoły, Monika Kępińska uczennica klasy IV. Wszyscy w atmosferze już świątecznej wrócili na zajęcia. Mamy nadzieje, jeszcze wielu takich spotkań.