"Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta."
Prof. Henryk Elzenberg
"Sens walki powinien być mierzony nie jej szansami na zwycięstwo, lecz wartościami, w obronie których walka została podjęta."
Prof. Henryk Elzenberg
W Polsce i na całym świecie obchodzony jest DBI. Musimy razem edukować, informować i budować świadomość. Po to, byśmy byli wszyscy odpowiedzialnymi użytkownikami Internetu. Szacunek to pojęcie, które zawiera w sobie bardzo wiele treści. To istotna wartość, bez której nie zbudujemy kultury zrozumienia, zaufania i tolerancji. Brak poszanowania innych osób, ich prywatności czy odmiennych poglądów skutkuje niepokojącymi zjawiskami, które pojawiają się w Internecie m. in. cyberprzemocą, hejtem. Hejt, czyli internetowe obrażanie, jest obecny m.in. w komentarzach pod artykułami, filmami, zdjęciami, w serwisach z memami, na czatach Specyficzną kategorią hejtu jest tzw. mowa nienawiści, która obraża osoby ze względu na cechy, takie jak rasa lub pochodzenie. Agresja werbalna, szczególnie odnosząca się do wyglądu czy zachowań młodych ludzi, potrafi być dla nich szczególnie dotkliwym doświadczeniem, które powoduje wysoki poziom negatywnych emocji, jak wstyd, strach, poczucie braku akceptacji. Hejt i mowa nienawiści w Internecie niosą za sobą konsekwencje nie tylko dla ofiar, ale także dla świadków, którzy oswajają się ze słowną przemocą w Internecie. W kwestii obrażania w Internecie kluczową kwestią jest rozważne reagowanie na to zjawisko. Reagować powinni wszyscy, zarówno ofiary, jak i świadkowie hejtu.
Dnia 4.03.2022r. w ramach akcji: #świętokrzyskieNIEhejtuje, uczniowie klasy VII i VIII pod kierunkiem pań: J. Wójcik oraz A. Buckiej przygotowali krótkie przedstawienie dotyczące hejtu pt. „Stop hejt”. W rolę hejtera wcieliła się pani psycholog Agnieszka Bucka. Pokazała nam jak zachowuje się osoba (hejter), która robi komuś krzywdę w Internecie, jak i może w życiu codziennym. Chłopiec, grający rolę specjalisty od kontaktów międzyludzkich w Internecie, przedstawił nam zasady reagowania na agresję w Internecie.
Hejt? Hejtu nie promuję, hejt banuję, bo reaguję.
Szanuj, nie hejtuj!
„Internet jest wspaniałym źródłem informacji, narzędziem do nauki i oknem na świat. Korzystać z niego należy jednak w sposób świadomy i bezpieczny”.
„Jak radzić sobie w sytuacji doświadczenia przez dziecko zjawiska hejtu” - hejt
Pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Bezpiecznego Internetu w całej Polsce. Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie, który wykorzystywał ich kreatywność oraz umiejętności tworzenia grafik w programach, które wykorzystują podczas zajęć informatycznych. Uczniowie przygotowali plakaty promujące Dzień Bezpiecznego Internetu, aby przybliżyć swoim kolegom i koleżankom co jest ważne w Internetowym Świecie, aby czuć się bezpiecznie. Dla najbardziej twórczych prac przewidziano nagrody, a należeli do nich:
I miejsce dla Leny Szymańskiej,
II miejsce dla Dominika Sakwy,
III miejsce dla Dominiki Jarosz,
Wyróżnienie dla Kingi Czerw.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
4 marca ogłoszono wyniki szkolnego konkursu fotograficznego, w którym wzięli udział uczniowie klas IV -VIII. Co prawda nie oceniamy książki po okładce, ale wykorzystanie jej do zrobienia super przemyślanych zdjęć to już zupełnie coś innego. Nasi uczniowie wyruszyli zatem, miedzy półki bibliotek i własnych regałów z książkami, w poszukiwaniu tej, która i treścią i okładką sprostała ich wymaganiom. W taki sposób powstały wspaniałe ujęcia, z których wyłoniono najlepsze prace w konkursie „Ubierz się w książkę”:
I miejsce dla Jakuba Świątka,
II miejsce dla Leny Szymańskiej i Natalii Ambroży,
III miejsce dla Piotra Kułakowskiego.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Zarządzenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój Zarządzenie nr 30/2022 z dnia 31 stycznia 2022r. w sprawie ustalenia harmonogramu czynności w postępowaniu rekrutacyjnym oraz postępowaniu uzupełniającym do publicznych przedszkoli, oddziałow przedszkolnych na 2022/2023 rok.
Ogloszenie Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój o podaniu do publicznej wiadomości kryteriów branych pod uwagę w postępowaniu rekrutacyjnym.
Zaproszenie PSP im. Kornela Makuszynskiego w Sieslawicach
Wnioski do rekrutacji na rok szkolny 2022/2023
Wniosek o przyjęcie dziecka do oddzialu przedszkolnego
Zgloszenie dziecka do klasy I szkoły podstawowej
Wniosek o przyjęcie do klasy I szkoły podstawowej dziecka zamieszkałego poza obwodem szkoły
26 lutego przypada nietypowe święto – Dzień Dinozaura. Z tej okazji zorganizowaliśmy zajęcia w zerówce oraz w klasie I i II, które wprowadziły dzieci w prehistoryczny świat i przybliżyły im życie tych wyjątkowych gadów. Uczniowie obejrzeli prezentację, dowiedzieli się m.in. jak wyglądały, czym się żywiły oraz w jaki sposób prawdopodobnie wyginęły. Podczas zajęć dzieci chętnie porównywały wygląd dinozaurów, określały ich wielkość. Z łatwością rozpoznawały nazwy przyniesionych z domu dinozaurów, dzieląc się swoją wiedzą. Rozwiązywały quizy, krzyżówki, zagadki. Nie zabrakło również ciekawych zabaw ruchowych oraz plastycznych związanych z tematyką zajęć. To był wspaniale spędzony czas!
Ze względu na obostrzenia związane z pandemią nie mogliśmy spotkać się w szkole, z naszymi Babciami i Dziadkami. Jednak nie zapomnieliśmy o ich święcie. Dzieci przygotowały piękne prezenty i kolorowe laurki. Swoje zdolności wokalne i recytatorskie zaprezentowały w nagranych dla Kochanych Babć i Dziadków filmach, w których nie mogło zabraknąć gorących życzeń i podziękowań za opiekę, miłość i troskę.
Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego corocznie obchodzony jest 21 lutego i został ustanowiony przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Każdy język ma w sobie zakodowaną określoną wiedzę, kulturę. Tracąc język, tracimy unikalne dziedzictwo budowane przez wiele pokoleń. Uczniowie klasy III włączyli się w obchody Międzynarodowy Dzień Języka Polskiego uczestnicząc w zabawach językowych: były kalambury, węże językowe, wyszukiwanie homofonów i pisanie wyrazów na podaną literę.
Najwięcej radości sprawiło dzieciom czytanie łamańców językowych. Śmieszne łamańce językowe dla dzieci to ćwiczenie dykcji przez zabawę. Łamańce językowe bywają naprawdę trudne np. Czy Tata czyta cytaty z Tacyta. Jola lojalna, Jola nielojalna. Stół z powyłamywanymi nogami. W czasie suszy szosa sucha. To cóż, że ze Szwecji, to nic, że ze Szwecji.Konstantynopolitańczykowianeczka. Za udział we wspólnej zabawie wszyscy uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy.
„Powiedział mi Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła” Tłusty czwartek to najsłodszy dzień w roku. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Jest doskonałą okazją, by skosztować przepysznych pączków i faworków. Tradycja mówi, że każdy z nas powinien tego dnia zjeść przynajmniej jednego, słodkiego pączka, bo to zapewni nam szczęście.
W naszej szkole jak zwykle tłusty czwartek minął na słodko z pysznymi pączkami, tymi lukrowanymi, oblanymi czekoladą, z różnymi posypkami i o smakowitym nadzieniu. Było nie tylko słodko, ale i kolorowo. Wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły obchodzili tłusty czwartek zgodnie z tradycją, kosztując przepysznych pączków. Pączki błyskawicznie znikały, co świadczy o tym, jak były pyszne!
Dzień Myśli Braterskiej to święto przyjaźni obchodzone w dniu 22 lutego każdego roku przez harcerzy i skautów na całym świecie. Ten dzień w naszej drużynie obchodzimy zawsze bardzo uroczyście. W tym roku powstał plakat na temat przyjaźni, który zawisł na korytarzu szkolnym, aby przypominać wszystkim uczniom naszej szkoły jak ważna jest przyjaźń. Zuchy pamiętając o starszych koleżankach i kolegach -harcerzach uczących się zdalnie, przygotowali dla nich kartki z okazji DMB i wręczyli je wraz ze słodkimi lizakami. Przesłaliśmy też życzenia do zaprzyjaźnionych drużyn. My również otrzymaliśmy serdeczne życzenia od harcerzy ze Zbludowic oraz zuchów i harcerzy Hufca Pińczów.
Powered by aSc EduPage