• Wycieczka do ogrodu zoologicznego w Krakowie

          • 19.05.2022r. uczniowie oddziału przedszkolnego oraz klas I-IV naszej szkoły odbyli wycieczkę do ZOO w Krakowie. Celem wycieczki było zainteresowanie uczestników różnorodnością gatunków świata zwierząt oraz kształtowanie ich świadomości ekologicznej. Dzieci miały okazję zobaczyć niespotykane na co dzień zwierzęta i ptaki. Przemierzając alejki ogrodu, oglądały z bliska zwierzęta, poznały ich wygląd i tryb życia. Bardzo podobały im się żyrafy i słonie, trafiliśmy akurat na porę karmienia. Słonie popisywały się swoimi umiejętnościami. Duży zachwyt wywołały także małe pingwinki Humboldta, które mogliśmy podglądać w czasie ich nurkowania. Podczas  wizyty w Mini - Zoo dzieci mogły głaskać i karmić: kucyki, króliki miniaturowe, świnki morskie, żółwie, lamy, osły oraz kozy karłowate.

            Bezpośredni kontakt ze zwierzęciem sprawia, iż wiadomości zdobyte podczas wycieczki na trwale zapiszą się w pamięci. Wycieczka okazała się również atrakcyjną lekcją przyrody. Ogród zoologiczny jest uroczym miejscem do spędzenia wolnego czasu na świeżym powietrzu. Pobyt w Ogrodzie Zoologicznym dostarczył wielu nowych wrażeń i radości.

            Wycieczka do ogrodu zoologicznego w Krakowie

          • XVII edycja Małego Gminnego Konkursu Recytatorskiego

          • W dniu 17 maja 2022r. w Zespole Placówek Oświatowych w Dobrowodzie odbył się XVII Mały Gminny Konkurs Recytatorski „Eko – znaczy zdrowo”. Naszą szkołę reprezentowały uczennice: Zuzanna Mrożek z kl. 0, Jagoda Kępińska z kl. I, Maria Pankiewicz z kl. II oraz Monika Kępińska z kl. III. W konkursie wzięło 18 uczniów z klas I-III. Komisja konkursowa oceniając uczestników  brała pod uwagę pamięciowe opanowanie tekstu, modulację głosu, artykulację, tempo recytacji, interpunkcję oraz ogólne wrażenie estetyczne. Mimo ogromnej tremy wszystkie uczestniczki świetnie zaprezentowały swoje zdolności recytatorskie. III miejsce w swojej kategorii wiekowej zdobyła uczennica z kl.0 naszej szkoły Zuzanna Mrożek.

            W kolejnym etapie konkursu, na szczeblu powiatowym  Zuzanna Mrożek będzie prezentowała swoje zdolności recytatorskie w Wiślicy.  Wszystkim uczestnikom gratulujemy!

          • II miejsce w X Powiatowym Konkursie Mitologicznym

          • 17 maja 2022 roku w Publicznej Szkole Podstawowej nr 2 w Busku-Zdroju odbył się III etap Konkursu Mitologicznego na szczeblu powiatu. Do ostatecznej rozgrywki przystąpiło 15 uczniów z gminy Busko – Zdrój oraz gminy Gnojno. Naszą szkołę reprezentowała Lena Szymańska z klasy VII, która już podczas etapu gminnego wykazała się dużą wiedzą. Ostatni etap polegał na  rozwiązywaniu zadań testowych, tematycznie poszerzonych o znajomość zagadnień z wojny trojańskiej. Zadania miały różne formy, tak jak na niższym etapie. Konkurs wymagał dużej koncentracji, gdyż na rozwiązanie zadań przeznaczono 45 minut. Maksymalnie można było zdobyć 63 punkty. Po sprawdzeniu prac okazało się, że uczennica naszej szkoły – Lena zajęła II miejsce. Gratulujemy!

            X Powiatowy Konkurs Mitologiczny

          • Międzyszkolny konkurs ortograficzny - „ As Ortografii”

          • 16 maja 2022 r. w Społecznej Szkole Podstawowej w Słabkowicach odbyła się I edycja Międzyszkolnego konkursu ortograficznego pt. „As Ortografii”. Do konkursu przystąpili uczniowie z klas I – III  z terenu gminy Busko – Zdrój. Konkurs został przeprowadzony w trzech kategoriach: kategoria I – uczniowie klasy I, kategoria II – uczniowie klasy II i kategoria III – uczniowie klasy III. Zadaniem  uczniów było wykonanie skomplikowanego testu ortograficznego o różnym  stopniu trudności , w czasie 60 minut.  Uczniowie reprezentujący naszą szkołę wypadli rewelacyjnie, zajmując wysokie miejsca:

            Jagoda Kępińska kl. I  – I miejsce

            Kacper Jendo kl. III – II miejsce

            Bartosz Nieznalski kl. III – III miejsce

            Uczniowie klasy II Maciej Kolarz i Franciszek Siołek – Majchrzyk otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe za udział w konkursie. Serdecznie gratulujemy i życzymy kolejnych sukcesów!!!

          • Konkurs plastyczny „Mój zawód, moja przyszłość”

          • W środę,  11 maja 2022r. w Powiatowym Ośrodku Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju. odbyło się że uroczyste rozdanie nagród dla laureatów I Międzypowiatowego Konkursu Plastycznego “Mój zawód-moja przyszłość”. Konkurs plastyczny „Mój zawód, moja przyszłość” zorganizowany został przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju i Powiatowe Punkty Doradztwa Edukacyjno-Zawodowego w Busku-Zdroju i Cieszkowach. Celem konkursu było twórcze wyrażanie własnych pragnień i marzeń oraz: rozwijanie zainteresowania tematyką zawodoznawczą, motywowanie uczniów do poszukiwania informacji i ciekawych przykładów związanych z pracą zawodową różnych osób, odkrywanie ciekawych zawodów i poznawanie specyfiki ich działań, uwrażliwienie uczestników konkursu na potrzebę planowania przyszłości zawodowej, rozwijanie umiejętności plastycznych oraz kreatywności dzieci.

            Zadaniem uczniów było wykonanie pracy plastycznej inspirowanej wyobrażeniem zawodu, jaki dany uczeń chciałby wykonywać w przyszłości. Konkurs organizowany był w dwóch kategoriach wiekowych: klasy I- III szkół podstawowych- temat: „W przyszłości będę…” oraz klasy IV-VIII szkół podstawowych – temat: „Zawody przyszłości”. Komisja konkursowa miała trudne zadanie wyłonienia laureatów, bo konkurs cieszył się dużym zainteresowaniem. Do organizatorów wpłynęło 345 prac uczniów z 25 szkół.

            W kategorii I- uczniowie klas 1-3 – Kacper Gajda – zajął III miejsce! Gratulujemy wszystkim laureatom!

          • Szkolny Konkurs Recytatorski „Eko – znaczy zdrowo”

          • W dniu 10 maja  się w naszej szkole odbył się Szkolny Konkurs Recytatorski dla klas 0-III  „Eko- znaczy zdrowo”. W konkursie brało udział 7 uczennic,  które prezentowały dowolny utwór poetycki o tematyce ekologicznej.Dziewczynki świetnie opanowały wiersze pamięciowo, wspaniale je interpretowały. Recytatorkom przysłuchiwało się jury w składzie: pani Karolina Prażuch, pani Edyta Malec oraz pani dyrektor Beata Durnaś. Jury wyłoniło zwycięzców:

            I miejsce - Jagoda Kępińska

            I miejsce - Maria Pankiewicz

            II miejsce - Zuzanna Mrożek

            III miejsce - Monika Kępińska        

            Dziewczynki będą reprezentowały naszą szkołę w Gminnym Konkursie Recytatorskim.                                    

          • Wiosenny urok Gór Świętokrzyskich

          • 7 maja 2022 r.( sobota) starsze zuchy i harcerze z naszej drużyny wyruszyli na spotkanie z przygodą i budzącą się po zimowym odpoczynku, przyrodą Gór Świętokrzyskich.  Naszym planem było zdobycie dwóch najwyższych szczytów  Gór Świętokrzyskich czyli Łysicy (614 m n.p.m.)  i Łysej Góry ( 594 m n. p. m.). Na początek Drogą Królewską  wiodącą przez Świętokrzyski Park Narodowy dotarliśmy na Święty Krzyż, po drodze mogliśmy podziwiać uroki Puszczy Jodłowej.  Pokonując ten szlak warto pamiętać, że szli tędy przed nami m.in. Władysław Jagiełło, Kazimierz Jagiellończyk, Jan Olbracht, Zygmunt Stary wraz z królową Boną, Zygmunt III, Władysław IV, Jan Kazimierz, czy Michał Korybut Wiśniowiecki.

            Przy wejściu na szlak w Nowej Słupi znajduje się kamienna figura pielgrzyma zwana Emerykiem.  Po dotarciu na szczyt  zwiedziliśmy:  klasztor z relikwiami Krzyża Świętego, Muzeum Przyrodnicze ŚPN,  kryptę grobową Jeremiego Wiśniowieckiego, polskie więzienie ciężkie, a w czasie II wojny światowej obóz zagłady  jeńców radzieckich, wieżę radiowo – telewizyjna, oraz gołoborza. Największe wrażenie zrobiło na nas wejście ( bardzo wysoko) na  Wieżę Widokową skąd  mogliśmy obserwować  całą panoramę Gór Świętokrzyskich. Cudowne widoki  zrekompensowały nam strach wejścia i zejścia z wieży. Po krótkim odpoczynku ruszyliśmy na najwyższy szczyt, czyli Łysicę. Droga była męcząca i trudna z mnóstwem bloków skalnych, ale walcząc ze zmęczeniem i bólem nóg dotarliśmy na szczyt. Hura!, bo kto jeśli nie MY! Po drodze odpoczywaliśmy przy źródełku Św. Franciszka. Uwaga, woda w źródełku nigdy nie zamarza i śmiało można, a nawet trzeba się jej napić, gdyż ma specyficzne właściwości lecznicze.  Zmęczeni, ale dumni z siebie (wszyscy dotarli na szczyt)z mnóstwem pięknych wspomnień i cudownych wrażeń zakończyliśmy naszą wyprawę. Serdecznie dziękujemy pani dyrektor Beacie Durnaś za umożliwienie nam wyjazdu, pani przewodnik Joannie Wójcik i panu kierowcy za bezpieczny przejazd.

          • Międzyszkolny konkurs czytelniczy "Buskie Legendy"

          • 11 maja w Publicznej Szkole Podstawowej w Zbludowicach odbyła się XX edycja Międzyszkolnego Konkursu Czytelniczego pod hasłem "Buskie legendy". Konkurs dedykowany był uczniom klasy II, którzy za zadanie mieli zapoznać się z wybranymi legendami i odpowiedzieć na szereg niełatwych pytań o różnym stopniu trudności. W konkursie wzięło udział 18 uczniów. Nasi reprezentanci szkoły spisali się na medal zajmując wysokie miejsca.

            Kacper Gajda- III miejsce

            Franciszek Siołek-Majchrzyk, Agnieszka Nowak - wyróżnienie

            Serdecznie gratulujemy tak dużego sukcesu i życzymy kolejnych!!!

            Międzyszkolny konkurs czytelniczy "Buskie Legendy"