• Podwójny sukces naszej uczennicy – Ruslany Chalenko

          • 23 marca 2023 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu PlastycznegoĆmielowskie korzenie. Ponad czasem”, który odbył się pod honorowym patronatem  Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały. Konkurs miał dwuetapowy przebieg. W pierwszym etapie uczniowie wykonali na papierze samodzielną pracę plastyczną przedstawiającą wazon, a na nim dowolną kompozycję, na którą składały się  polskie kwiaty.

            14 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych  prac 12 laureatów konkursu. Wyłonieni laureaci, zostali zaproszeni do udziału w V Warsztatach Ceramicznych w Fabryce Porcelany, by dodatkowo zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Zmagania rozpoczęły się o godz. 10:00. Uczniowie starali się jak najlepiej przenieść swoje  papierowe wizje na porcelanowy wazon. Po wytężonej pracy zgromadzeni goście i laureaci mieli okazję wziąć udział w niezwykłej wycieczce po Żywym Muzeum Porcelany, podczas której przewodniczka opowiadała o historii i tajnikach produkcji porcelany, ciekawostkach, oryginalnych projektach.

            Po tej atrakcji przyszedł czas na podsumowanie zmagań i wyłonienie trzech laureatów. Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa- złoty puchar-  za zajęcie I miejsca powędruje  do  Rusłany Chalenko z PSP im. K. Makuszyńskiego w Siesławicach.

            Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani wazonami własnego autorstwa, otrzymali również  pamiątkowe albumy i  nagrody rzeczowe. Gratulujemy-Ruslanie i wszystkim laureatom!

          • Dzień bez plecaka – Witaj wiosno!

          • Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole  świętowaliśmy „Dzień bez plecaka”. Trzeba przyznać, że naszym uczniom nie brakowało pomysłów jak uczcić ten dzień. Kreatywność młodych ludzi nie zna granic. W szkole było mnóstwo pudełek, walizek, skrzynek na narzędzia, worków różnego rodzaju, lodówek turystycznych, a nawet przyniesiono książki w wiaderku i w  garnku do gotowania.

            Zobaczcie w jaki sposób ciężkie plecaki zastąpili uczniowie. Coś niesamowitego!

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

            Tego dnia uczniowie klas młodszych założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dzieci z  klasy 1 i 2 wspólnie wykonały  plakat z ciekawostkami na temat Dnia Kolorowej Skarpetki, który zawisł na szkolnym korytarzu.

          • „Powstanie Styczniowe w oczach dziecka”- konkurs plastyczny

          • 17 marca 2023 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego "Powstanie Styczniowe w oczach dziecka" dla uczniów klas I-VII. Spotkanie rozpoczęła wzruszająca inscenizacja o tematyce powstańczej przygotowana przez Grupę Teatralno-Rekonstrukcyjną Pegaz.  W gronie laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Xawery Wojciechowski z klasy V  zajął III miejsce, a Agnieszka Nowak z klasy III zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!

          • 160 rocznica Bitwy pod Grochowiskami

          • 18 marca 2023 r. w piękny, słoneczny, sobotni poranek  36 osobowa grupa dzielnych piechurów z naszej szkoły wyruszyła na trasę rajdu. Uczestnicy rajdu spotkali się przy „Sośnie na szczudłach” w Wełczu, gdzie odbył się apel. Tutaj też otrzymaliśmy od Komendanta ZHP Busko–Zdrój pamiątkowe znaczki rajdowe i dyplomy oraz opis trasy. Trasę rajdu pokonaliśmy z uśmiechem na ustach, sił dodawał nam śpiew ptaków i piękna, budząca się do życia przyroda. Po dotarciu na miejsce czekała na nas pyszna, gorąca grochówka, która ponoć tutaj smakuje najlepiej. Później odbył się apel poległych, Monika i Mateusz zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla naszych harcerzy.

            Gospodarz uroczystości – burmistrz M i G Pińczów Włodzimierz Badurak powitał wszystkich przybyłych, w tym zaproszonych gości : parlamentarzystów, samorządowców i delegację z Francji. Zuchy i harcerze z naszej drużyny ( Kacper, Agnieszka, Maciek, Agata, Miłosz i Monika) złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pamięci pod pomnikiem na Grochowiskach, godnie reprezentując naszą szkołę. Wreszcie nadszedł ł czas na inscenizację bitwy,  jaka miała miejsce pod Grochowiskami w 1863 roku. Jak przystało na okrągłą rocznicę, inscenizacja miała bardzo bogatą oprawę. Zuchy i harcerze oraz wszyscy zgromadzeni  z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg walk powstańczych. Była to, dla wszystkich obecnych, żywa lekcja historii. Z rajdu wracaliśmy bardzo zadowoleni,  pełni  wrażeń i wspaniałych wspomnień.  Do zobaczenia za rok!

            Upamiętniono bitwę pod Grochowiskami. 160 lat temu Polacy pokonali wojska carskie

            32. Rajd Hufca „Szlakiem Powstania Styczniowego” na Grochowiska

             

          • Nasze laurki dla Strażników Lasów.

          • Zuchy z naszej Drużyny dołączyły do akcji „CAŁA POLSKA MALUJE GIGA LAURKĘ DLA STRAŻNIKÓW LASÓW 🌲🌳 Podczas naszego spotkania, na zbiórce powstały piękne laurki, jako forma podziękowania dla Strażników Lasów, czyli Strażaków i Leśników, którzy chronią nasze lasy przed pożarami. Wszystkie laurki, czyli 22 prace, zostaną przesłane do organizatorów akcji.

            Czy wiecie, że w 2021 roku w naszym kraju było prawie 3500 pożarów lasów, z czego aż 2400 została wywołana z winy człowieka! W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Organizatorzy akcji pragną podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami tworząc najpiękniejszą GIGA LAURKĘ składającą się z tysięcy laurek namalowanych dzieci z całej Polski, która zostanie wręczona Strażakom i Leśnikom w dniu ich święta. Mamy nadzieję, ze nasze laurki wraz z  gorącymi życzeniami, sprawią wiele radości  Strażnikom Lasów.

          • Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii.

          • W czwartek 17 marca 2023 roku w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Świętego Patryka – patrona Irlandii. Uczniowie brali udział w wyjątkowej, kulturowej lekcji, dzięki której wspólnie powędrowali na zieloną wyspę, aby dowiedzieć się różnych ciekawostek na temat wspomnianego święta. Oprócz informacji o Świętym Patryku i jego niezwykłym życiu, uczniowie grając w interaktywne Escape Roomy poznali tradycje i zwyczaje związane z Irlandią. Aby uświetnić ten dzień, uczniowie przyszli do szkoły ubrani na zielono. Klasy zostały udekorowane w symbole irlandzkie, a uczniowie szukali złotych monet.To był wesoły i bardzo zielony dzień.

          • Rozstrzygnięcie szkolnego konkursu „Moja ilustrowana książeczka marzeń”

          • Książki odgrywają bardzo ważną rolę w życiu każdego dziecka – kształtują osobowość, wyznaczają granice, pokazują co jest dobre a co złe, rozwijają wyobraźnię oraz kreatywność. To właśnie bohaterowie bajek stają się ich przyjaciółmi, przełamują razem z nimi różne lęki oraz przeżywają wiele wspaniałych przygód: śmiejąc się i czekając w niecierpliwości na dalsze losy ich ulubionych bohaterów.

            W myśl rozwijania wyobraźni, kreatywności, a przede wszystkim samodzielności dzieci oraz w oparciu o program „Zaczarowany świat baśni i bajek” realizowany w oddziale przedszkolnym powstał konkurs pt. „Ilustrowana książeczka marzeń”, w której wraz ze swoimi bohaterami ulubionych bajek lub stworzonymi przez siebie postaciami mogą odkrywać ciekawe przygody. Uczestnicy konkursu wykazali się dużą pomysłowością, fantazją, a przede wszystkim samodzielnością, zaś stworzone książeczki wzbogacą zasób biblioteki szkolnej.

            Laureaci konkursu otrzymali nagrody oraz dyplomy.

            Oto nasi zwycięzcy:

            I miejsce - Kornelia Sadowska         oddział przedszkolny;

            II miejsce – Kamila Jendo;               oddział przedszkolny

            III miejsce – Alicja Zając;                  oddział przedszkolny

            Wyróżnienie – Ksawery Zając          klasa I

            Wyróżnienie – Miłosz Adamczyk      oddział przedszkolny

            Gratulujemy wszystkim laureatom i uczestnikom konkursu.

          • Dzień Matematyki w naszej szkole.

          • 14 marca w naszej szkole świętowaliśmy Szkolny Dzień Matematyki związany z Międzynarodowym Dniem Liczby Pi. Tradycyjnie w tym dniu działo się wiele i wszystko to wokół Królowej Nauk czyli Matematyki. Obowiązkowo wystąpiły informacje i ciekawostki o Ludolfinie podane w formie prezentacji lub filmów. Uczniowie klasy VII uczestniczyli w rozgrywkach matematycznych, które dały im możliwość utrwalenia i poszerzenia wiedzy zdobytej na lekcjach, wdrażania się do logicznego myślenia i rozwijania zdolności i zainteresowań. Uczniowie klas IV-VIII brali udział w Szkolnym Konkursie z okazji Dnia Matematyki dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych organizowanym przez Powiatowy Ośrodek Doradztwa i Doskonalenia Nauczycieli w Busku-Zdroju.

            Celem konkursu była popularyzacja wiedzy matematycznej wśród uczniów szkół podstawowych , pokazanie matematyki z innej, ciekawej strony, poznanie nowego sposobu uczenia się matematyki, wykorzystanie narzędzi TIK do sprawdzenia wiedzy uczniów. W klasach młodszych były tangramy, kalambury, domino, quizy, rebusy, gry interaktywne. Udział w grach i zabawach matematycznych pokazał, że matematyka może być przyjemna i dawać wiele radości.