Aktualności
Ozdoby choinkowe wykonane za pomocą drukarki 3D #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Międzynarodowy Dzień Wolontariusza
5 grudnia obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Wolontariusza z tej okazji popłynęły życzenia i słowa podziękowania do wszystkich wolontariuszy działających na terenie naszej szkoły. Za poświęcanie własnego czasu, za przywracanie wiary w ludzi, za uśmiechy i łzy wzruszenia, bo dobro to jedyna rzecz, która się mnoży kiedy się nią dzielimy! W tym roku wybraliśmy Wzorowego Wolontariusza, ten jakże zaszczytny tytuł przypadł Jagodzie Kępińskiej (zuchy) i Lenie Zelek (harcerze). Serdeczne gratulacje!!!. Obecny podczas „Mikołajkowego Czytania” hm. Adam Gadawski osobiście podziękował naszym wolontariuszom za udział w kweście na buskim cmentarzu, pięknymi dyplomami. Docenieni wolontariusze (zuchy i harcerze) nie kryli wzruszenia i zadowolenia. Warto pracować, bo dobro powraca!
Drodzy Wolontariusze w dniu Waszego Święta życzymy Wam zapału do nowych wyzwań, radości ze spotkań z ludźmi, którym pomagacie i poczucia, że warto to robić! To dzięki takim osobom jak Wy ten świat staje się lepszy. Życzymy Wam wielu sukcesów, także w życiu prywatnym, wytrwałości, pogody ducha oraz spełnienia wszystkich marzeń. Pamiętajcie, że pomaganie innym przynosi radość. DZIĘKUJEMY!
Szkolny Konkurs Origami
Z okazji Światowych Dni Origami, które obchodzone były w tym roku od 24 października do 11 listopada, uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Szkolnym Konkursie Origami. Uczestnicy konkursu wykonywali w technice orgiami różne prace przestrzenne Wszystkie prace były atrakcyjne, świetnie skomponowane, estetyczne, przemyślane pod względem kolorystycznym, co świadczy o doskonałej sprawności manualnej uczestników konkursu
Komisja konkursowa wyróżniła 6 prac. Jury konkursu oceniało pomysłowość, samodzielność, zgodność tematu, jak również estetykę wykonania pracy. Nagrody otrzymali:
I miejsce: Alia Chyzhevska, Ruslana Chalenko
II miejsce: Izabela Kopała, Oleh Chyzhevskyi
III miejsce: Mateusz Adamczyk, Vladislav Shakhov
Dziękujemy wszystkim uczestnikom za zaangażowanie oraz trud włożony w przygotowanie prac do konkursu. Gratulujemy fantastycznych pomysłów i życzymy dalszych sukcesów.
Nauka przez zabawę #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci
Człowiek, od zarania dziejów, zawsze chciał nie tylko wiedzieć więcej, ze zwykłej ciekawości, ale także pragnął wykorzystać swą wiedzę w praktyce. Przez eksperymenty fizyczne, przez działanie, uczniowie naszej szkoły rozwijają swoją aktywność poznawczą. Podczas doświadczeń z dziedziny magnetyzmu i elektryczności nasi ósmoklasiści rozbudzają swoją ciekawość, szukają przyczyn zjawisk fizycznych zachodzących obok nas. Uczniowie w czasie zajęć budowali naturalne ogniwa, elektromagnesy, obwody elektryczne, badali oddziaływania elektromagnetyczne. Taka forma pracy uatrakcyjnia proces dydaktyczny oraz pobudza do twórczego działania i myślenia.
3
Pamiętamy o kolejnej rocznicy wybuchu powstania listopadowego
29 listopada 2022 r. harcerze ( Sebastian, Xawery, Jakub i Miłosz ) z naszej szkoły pod opieką p. B. Skrzypek i p. A. Buckiej udali się na cmentarz przy kościele Św. Leonarda, aby wraz z Grupą Teatralną „Pegaz” zapalić znicze pamięci na grobie bohaterów powstania listopadowego z ziemi buskiej Franciszka i Fortunata Rzewuskich, kawalerów Virtuti Militari. Dla harcerzy była to kolejna lekcja historii o bohaterach zrywu narodowego sprzed 192 lat.
Powstanie listopadowe wybuchło w nocy z 29 na 30 listopada 1830. Zasięgiem swoim objęło Królestwo Polskie i część ziem zabranych (Litwę, Żmudź i Wołyń). Skierowane było przeciwko Imperium Rosyjskiemu.
Andrzejki w naszej szkole
Opowieści i warsztaty biblioteczne z panią Ewą Tarapatą
25 listopada 2022 r. Pani Ewa Tarapata z Publicznej Biblioteki Pedagogicznej w Busku -Zdroju odwiedziła naszych uczniów, gdzie w bardzo ciekawy i przystępny sposób przeprowadziła zajęcia biblioteczne z dziećmi klas 0-III oraz warsztaty dla uczniów klasy IV-VI. Najmłodsi uczniowie przenieśli się w świat Kubusia Puchatka oraz jego najlepszych przyjaciół. Odgadywali zagadki i atrybuty bohaterów bajki, a także na czas zbierali miodek do słoiczków.
5Z kolei starsi uczniowie zgłębili wiedzę na temat historii książki, pierwszy etap rozpoczął się od napisów naskalnych, a zakończył się na współczesnych formach książki: audiobookach oraz ebookach. Podczas warsztatów uczniowie mieli możliwość pisać gęsim piórem maczanym w atramencie, rylcem na glinianej tabliczce, gęsim piórem na papirusie, a także na maszynie. Warsztaty wyzwoliły wiele pozytywnych emocji wśród uczniów, ponieważ w dobie nowoczesnej technologii zetknięcie się z historycznymi narzędziami i podłożami pisarskimi było nowym i niezwykle przyjemnym doświadczeniem.
World Hello Day
W tym szczególnym dniu promujemy życzliwość i zachęcamy do czynienia dobra na różnych płaszczyznach. Nawiązując do Dnia Życzliwości i Pozdrowień, który wypada 21 listopada, w naszej szkole przeprowadzono miłą akcję. Cukierek za dzień doby przypadł wszystkim do gustu, ponieważ nagrodziliśmy tych, którzy o tym słowie prawie nigdy nie zapominają. Za każde Dzień dobry smakołyk, a dla wszystkich, którzy byli z nami przypomnienie w formie naklejki - Jestem życzliwy, aby nigdy nie zapominali o tym, że miłym jest być dobrze i przyjemnie. Cytując naszych uczniów: Miło dostać cukierka za coś, co robi się codziennie, Dzień życzliwości jest każdego dnia.
We współczesnym świecie takie cechy, jak przychylność wobec siebie, uczynność, sympatia zdają się znikać z codziennych zachowań. My jednak nie zapominamy, że wzajemny szacunek i otwartość na drugiego człowieka przynoszą natychmiastowe rezultaty - sprawiają, że to co robimy, daje nam większą satysfakcję i motywuje do dalszego działania. Szanując bowiem cudze starania, sprawiamy, że inni doceniają i szanują nasze. Uczniowie naszej szkoły przekazali dobre słowa dalej, tworząc wspólnymi siłami plakat dobrych słów dla swoich kolegów i koleżanek.
Życzymy, aby Dzień Życzliwości był każdego dnia!
Plecak dla bezdomnego
Przez cały listopad w naszej szkole trwała akcja „Plecak dla bezdomnego”, do której dostaliśmy zaproszenie z Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach. Działanie to miało na celu wspieranie osób w kryzysie bezdomności i biedy w Kielcach i okolicach. Nasi uczniowie i ich rodzice jak zawsze nie przeszli obojętnie wobec cierpienia drugiego człowieka, okazując pomoc i serce. Zebraliśmy dużo skarpet, rękawiczek, artykułów opatrunkowych, słodyczy, ciepłych czapek, szalików i ubrań, baterie, mokre i suche chusteczki higieniczne oraz trzy plecaki. Artykuły do Diecezjalnego Centrum Wolontariatu w Kielcach dostarczyła 24 listopada pani Marta Bonar. Wszystkim zaangażowanym i wspierającym akcję składamy gorące podziękowania!
III miejsce w Diecezjalnym Konkursie Fotograficznym pt.: „Veritatis splendor – Blask prawdy”
Czterech uczniów naszej szkoły wzięło udział w Diecezjalnym w konkursie fotograficznym pt.: „Veritatis splendor – Blask prawdy” organizowanym w ramach tegorocznego Dnia Papieskiego przez Fundację Dzieła Nowego Tysiąclecia w Kielcach. Tytuł konkursu nawiązywał do fragmentu encykliki Jana Pawła II, którą wygłosił przed laty, a która w dalszym ciągu idealnie wpisuje się w nasze codzienne życie.
Zadaniem uczestników konkursu było samodzielne wykonanie fotografii będącej interpretacją fragmentu encykliki Jana Pawła II: ,,BLASK PRAWDY jaśnieje we wszystkich dziełach Stwórcy, w szczególny zaś sposób w człowieku, stworzonym na obraz i podobieństwo Boga, prawda oświeca rozum i kształtuje wolność człowieka, który w ten sposób prowadzony jest ku poznaniu i umiłowaniu Pana’’. Miło nam zakomunikować, iż zdjęcie Xawerego Wojciechowskiego z klasy V zostało nagrodzone! Uczeń zajął trzecie miejsce, otrzymał pamiątkowy dyplom oraz nagrody – coś dla ciała oraz coś dla ducha. Gratulujemy Xaweremu i mamy nadzieje na więcej sukcesów naszych uczniów. Poniżej możemy zapoznać się ze wszystkimi pracami konkursowymi uczniów naszej szkoły.
Archiwum Aktualności