Czas przed Świętami Wielkanocnymi to dla zuchów i harcerzy bardzo pracowity okres. Podczas zbiórek powstają prawdziwe dzieła sztuki :kolorowe kartki świąteczne oraz śliczne ozdoby wielkanocne. We wtorek przed świętami Alicja, Lena i Miłosz osobiście przekazali serdeczne, świąteczne życzenia panu dyrektorowi Jarosławowi Zatorskiemu , pracownikom i pacjentom buskiego hospicjum. Nasza delegacja została bardzo ciepło przyjęta , radości i serdeczności ze strony pacjentów i pracowników nie było końca. Dzieci przekonały się, ile radości pacjentom sprawiła sama nasza obecność , życzenia oraz własnoręcznie wykonane drobne upominki. Pozostałe nasze kartki wsparły akcję #kartka_dla_kombananta Wielkanoc 2023. Sprawiając obdarowanym wiele radości.
Aktualności
Życzenia wielkanocne prosto z małych, gorących serc
- 4
Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych - Easter postcards to friends
Historia kartek świątecznych sięga bardzo daleko, bo aż dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie. Jednak pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach zjednoczonych. Wysyłanie kartek z życzeniami stało się tradycją i choć dziś wszystko przesyłane jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki są nadal wysyłane. Wyrażamy przez to szacunek i pamięć oraz podtrzymujemy piękną tradycję świąteczną.
Uczniowie klas IV – VII wzięli udział w międzyszkolnym projekcie pt. „Easter postcards to friends”. Celem projektu była wymiana własnoręcznie przygotowanych kartek wielkanocnych z kartkami uczniów z innych placówek oświatowych. Nasi uczniowie wymienili kartki z uczniami ze szkół podstawowych z Buska – Zdroju, Szańca, Kołaczkowic i Dobrowody nr 1. Celem projektu było nie tylko podtrzymanie tradycji ręcznego wykonywania kartek świątecznych lecz również propagowanie używania języka angielskiego w życiu codziennym oraz poszerzanie znajomości słownictwa świątecznego poprzez samodzielne napisanie życzeń okolicznościowych w języku angielskim.
Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.
Pracowite sobotnie spotkanie
W ostatnią sobotę przed Wielkim Tygodniem, pani Marta Bonar spotkała się z uczniami klasy I, III, IV i V oraz oddziału przedszkolnego, aby przygotować wielkanocne upominki. Jajka ze styropianu, farbki, kredki, flamastry, cekiny, włóczki oraz wstążki posłużyły do wykonania naprawdę pięknych prezentów. Powstały kolorowe pisanki z jajek styropianowych, niektóre nawet miały dzióbki i nóżki; kolorowe witrażyki z akcentem wielkanocnym oraz piankowe zajączki i jajeczka. Można było znaleźć zajączka z dużymi uszami, a nawet kurkę z kolorowymi nóżkami.
3Upominki zostały zapakowane i przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Zborowie w Wielki Piątek. Od pracowników tejże placówki wiemy, że prezenty sprawiły radość obdarowanym pensjonariuszom. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie, które pokazuje jak bardzo liczy się dla nich drugi człowiek.
Wielkopostne spotkanie
Mając na uwadze zbliżający się Wielki Tydzień, który dla chrześcijan jest znakiem wydarzeń zbawczych, pani Marta Bonar zorganizowała w naszej szkole 31.03.2023 wielkopostne spotkanie. Temu spotkaniu przewodniczył ksiądz Andrzej Jankoski, proboszcz parafii pw. Świętego Brata Alberta w Busku Zdroju, do której przynależy nasza szkoła. Najpierw ksiądz proboszcz razem z dziećmi przygotował oprawę muzyczną na Mszę Świętą, następnie poprowadził krótką katechezę na temat genezy grzechu oraz jego wpływu na losy człowieka. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu.
4Kolejnym punktem spotkania był sakrament pokuty i pojednania. O godzinie 11 uczniowie klas 4-8 przypomnieli nam wydarzenia, które my dzisiaj obchodzimy jako Triduum Paschalne. Po krótkiej przerwie cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej Eucharystii, która była sprawowana w intencji Dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz wszystkich uczniów i ich rodziców. Słowa podziękowania w stronę księdza Andrzeja skierowała w imieniu całej szkoły, Monika Kępińska uczennica klasy IV. Wszyscy w atmosferze już świątecznej wrócili na zajęcia. Mamy nadzieje, jeszcze wielu takich spotkań.
Podwójny sukces naszej uczennicy – Ruslany Chalenko
23 marca 2023 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu Plastycznego „Ćmielowskie korzenie. Ponad czasem”, który odbył się pod honorowym patronatem Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały. Konkurs miał dwuetapowy przebieg. W pierwszym etapie uczniowie wykonali na papierze samodzielną pracę plastyczną przedstawiającą wazon, a na nim dowolną kompozycję, na którą składały się polskie kwiaty.
114 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych prac 12 laureatów konkursu. Wyłonieni laureaci, zostali zaproszeni do udziału w V Warsztatach Ceramicznych w Fabryce Porcelany, by dodatkowo zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Zmagania rozpoczęły się o godz. 10:00. Uczniowie starali się jak najlepiej przenieść swoje papierowe wizje na porcelanowy wazon. Po wytężonej pracy zgromadzeni goście i laureaci mieli okazję wziąć udział w niezwykłej wycieczce po Żywym Muzeum Porcelany, podczas której przewodniczka opowiadała o historii i tajnikach produkcji porcelany, ciekawostkach, oryginalnych projektach.
Po tej atrakcji przyszedł czas na podsumowanie zmagań i wyłonienie trzech laureatów. Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa- złoty puchar- za zajęcie I miejsca powędruje do Rusłany Chalenko z PSP im. K. Makuszyńskiego w Siesławicach.
Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani wazonami własnego autorstwa, otrzymali również pamiątkowe albumy i nagrody rzeczowe. Gratulujemy-Ruslanie i wszystkim laureatom!
Dzień bez plecaka – Witaj wiosno!
Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole świętowaliśmy „Dzień bez plecaka”. Trzeba przyznać, że naszym uczniom nie brakowało pomysłów jak uczcić ten dzień. Kreatywność młodych ludzi nie zna granic. W szkole było mnóstwo pudełek, walizek, skrzynek na narzędzia, worków różnego rodzaju, lodówek turystycznych, a nawet przyniesiono książki w wiaderku i w garnku do gotowania.
Zobaczcie w jaki sposób ciężkie plecaki zastąpili uczniowie. Coś niesamowitego!
2
Dzień kolorowej skarpetki
21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.
1Tego dnia uczniowie klas młodszych założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dzieci z klasy 1 i 2 wspólnie wykonały plakat z ciekawostkami na temat Dnia Kolorowej Skarpetki, który zawisł na szkolnym korytarzu.
„Powstanie Styczniowe w oczach dziecka”- konkurs plastyczny
17 marca 2023 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego "Powstanie Styczniowe w oczach dziecka" dla uczniów klas I-VII. Spotkanie rozpoczęła wzruszająca inscenizacja o tematyce powstańczej przygotowana przez Grupę Teatralno-Rekonstrukcyjną Pegaz. W gronie laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Xawery Wojciechowski z klasy V zajął III miejsce, a Agnieszka Nowak z klasy III zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!
1
160 rocznica Bitwy pod Grochowiskami
18 marca 2023 r. w piękny, słoneczny, sobotni poranek 36 osobowa grupa dzielnych piechurów z naszej szkoły wyruszyła na trasę rajdu. Uczestnicy rajdu spotkali się przy „Sośnie na szczudłach” w Wełczu, gdzie odbył się apel. Tutaj też otrzymaliśmy od Komendanta ZHP Busko–Zdrój pamiątkowe znaczki rajdowe i dyplomy oraz opis trasy. Trasę rajdu pokonaliśmy z uśmiechem na ustach, sił dodawał nam śpiew ptaków i piękna, budząca się do życia przyroda. Po dotarciu na miejsce czekała na nas pyszna, gorąca grochówka, która ponoć tutaj smakuje najlepiej. Później odbył się apel poległych, Monika i Mateusz zaciągnęli wartę honorową przy pomniku, jest to wielki zaszczyt i wyróżnienie dla naszych harcerzy.
13Gospodarz uroczystości – burmistrz M i G Pińczów Włodzimierz Badurak powitał wszystkich przybyłych, w tym zaproszonych gości : parlamentarzystów, samorządowców i delegację z Francji. Zuchy i harcerze z naszej drużyny ( Kacper, Agnieszka, Maciek, Agata, Miłosz i Monika) złożyli wiązankę kwiatów i zapalili znicz pamięci pod pomnikiem na Grochowiskach, godnie reprezentując naszą szkołę. Wreszcie nadszedł ł czas na inscenizację bitwy, jaka miała miejsce pod Grochowiskami w 1863 roku. Jak przystało na okrągłą rocznicę, inscenizacja miała bardzo bogatą oprawę. Zuchy i harcerze oraz wszyscy zgromadzeni z wielkim zainteresowaniem śledzili przebieg walk powstańczych. Była to, dla wszystkich obecnych, żywa lekcja historii. Z rajdu wracaliśmy bardzo zadowoleni, pełni wrażeń i wspaniałych wspomnień. Do zobaczenia za rok!
Upamiętniono bitwę pod Grochowiskami. 160 lat temu Polacy pokonali wojska carskie
32. Rajd Hufca „Szlakiem Powstania Styczniowego” na Grochowiska
Nasze laurki dla Strażników Lasów.
Zuchy z naszej Drużyny dołączyły do akcji „CAŁA POLSKA MALUJE GIGA LAURKĘ DLA STRAŻNIKÓW LASÓW
Podczas naszego spotkania, na zbiórce powstały piękne laurki, jako forma podziękowania dla Strażników Lasów, czyli Strażaków i Leśników, którzy chronią nasze lasy przed pożarami. Wszystkie laurki, czyli 22 prace, zostaną przesłane do organizatorów akcji.
Czy wiecie, że w 2021 roku w naszym kraju było prawie 3500 pożarów lasów, z czego aż 2400 została wywołana z winy człowieka! W dniu 4 maja przypada święto Strażaka, a 5 maja święto Leśnika. Organizatorzy akcji pragną podziękować za ich pracę włożoną w ochronę lasów przed pożarami tworząc najpiękniejszą GIGA LAURKĘ składającą się z tysięcy laurek namalowanych dzieci z całej Polski, która zostanie wręczona Strażakom i Leśnikom w dniu ich święta. Mamy nadzieję, ze nasze laurki wraz z gorącymi życzeniami, sprawią wiele radości Strażnikom Lasów.
Archiwum Aktualności