• Dzień Dinozaura

          • W poniedziałek, 27 lutego 2023r uczniowie z oddziału przedszkolnego oraz z klasy I odbyli niezwykłą wędrówkę w przeszłość, poznając prehistoryczne zwierzęta. Poprzez liczne zabawy i zadania poznawały życie dinozaurów. Dzieci obejrzały ciekawe filmy edukacyjne, wyszukiwały w encyklopediach informacje na temat dinozaurów m.in. jakich były rozmiarów, czym się żywiły, jakie obszary zamieszkiwały, dlaczego wyginęły, a także kim jest paleontolog. Wśród gier i quizów uczniowie sprawdzali swoją zdobytą wiedzę. Wykonały wiele prac plastycznych a także edukacyjnych, dzięki temu Dzień Dinozaura przeniósł nas w odległy, fascynujący i wciąż tajemniczy świat.

          • Dzień Kota w oddziale przedszkolnym

          • W piątek,17 lutego 2023 roku obchodzony jest Międzynarodowy Dzień Kota. Obok psów to najczęściej hodowane zwierzęta domowe. Wśród najmłodszych uczniów nie brakuje miłośników kotów, którzy dobrze wiedzą co ich pupile lubią robić najbardziej, że najchętniej uwielbiają być głaskane i drapane po głowie, brodzie, plecach i karku. Dzieci dowiedziały się, że koty działają uspokajająco na człowieka wysyłając pozytywne wibracje, poprzez swoje mruczenie. Podczas obchodów Dnia Kota w oddziale przedszkolnym dzieci przyniosły swoje kocie pluszaki i zamieniły się w małych pupili bawiących się kłębkami wełny i pijących mleko na czas. Poznały rożne gatunki tych czworonogów oraz odgadywały zagadki i quizy. Dzień Kota to bez wątpienia świetna okazja, żeby od najmłodszych lat uwrażliwiać dzieci na los wszystkich zwierząt.  

          • Z wizytą w Izbie Chleba

          • 1 marca 2023 r. zuchy wybrały się do Izby Chleba, mieszczącej się przy kościele pod wezwaniem Św. Brata Alberta w Busku – Zdroju. Uczestniczyliśmy w bardzo ciekawych warsztatach przygotowanych przez p. Marka Bębenka pod hasłem „Od ziarenka do bochenka”. Dowiedzieliśmy się, jak długą drogę musi przebyć  ziarno aby stało się pysznym podpłomykiem czy bułką. Wiemy już, jakich narzędzi używano dawniej do młócenia czy mielenia zboża. Najbardziej jednak podobało nam się samodzielne wykonanie podpłomyków i ich degustacja. Nasze podpłomyki okazały się po prostu wyśmienite. Dzieci dowiedziały się również z jakim szacunkiem dawniej traktowano chleb, który jest naszym podstawowym pożywieniem. Serdecznie dziękujemy panu Markowi Bębenkowi za zaproszenie i interesujące warsztaty.

          • Moc atrakcji podczas Rajdu Harcerskiego „ZMARZLACZEK”

          • 24 lutego 2023 r. liczna grupa zuchów i harcerzy z naszej Drużyny wzięła udział w XVIII Harcerskim Rajdzie „ZMARZLACZEK  2023” oraz Hufcowych Obchodach Dnia Myśli Braterskiej. Mimo padającego deszczu dobry humor nas nie opuszczał, zwłaszcza, że na powitanie otrzymaliśmy śliczną kartkę z okazji DMB od harcerzy ze Zbludowic. Organizatorzy Rajdu zadbali, abyśmy nie zmokli i zamiast wyruszyć na trasę obejrzeliśmy wzruszający film  animowany o przyjaźni  i przywiązaniu pt.  „DC Liga Super-Pets „. Następnie odbyły się super zabawy z okazji Dnia Myśli Braterskiej, połączone z przekazywaniem sobie harcerskich życzeń i pozdrowień.

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego w naszej szkole

          • Międzynarodowy Dzień Języka Ojczystego to coroczne święto obchodzone 21 lutego, które zostało ustanowione przez UNESCO 17 listopada 1999 roku. Tego dnia na uczniów czekało wiele wyzwań. Na drzwiach każdej klasy zawisły trudne wyrazy w języku polskim i języku ukraińskim. Uczniowie uzupełniali test „Czy mówisz i piszesz poprawnie?”, poprawiali błędy językowe, poznawali ciekawostki dotyczące języków, wyjaśniali znaczenie archaizmów. Dobrze bawili się odczytując łamańce językowe. Poznali również zasadę tworzenia tzw. lepiejów - krótkich, żartobliwych wierszy tworzonych przez Wisławę Szymborską. Na koniec przybliżone zostały błyskawiczne dzieje polszczyzny z wieloma zaskakującymi ciekawostkami. Na pewno wiele z nich zostanie w pamięci uczniów.

          • „Zaplątani w Sieci” - przedstawienie z okazji Dnia Bezpiecznego Internetu

          • Bez wątpienia Internet to nasze okno na świat. Warto czasem jednak je zamknąć i zacząć pełnymi garściami  czerpać radość z tego, co wyłącznie realne. Nowe technologie ułatwiają nam życie i bardzo dobrze, że możemy z nich korzystać. Byle z umiarem!. Ciągłe zerkanie, co nowego wrzucili znajomi na Facebooka, jak ocenili selfie, czy przyszedł już nowy mejl lub powiadomienie z aplikacji są jak smycz, która trzyma nas w pętli sieci. To rozprasza uwagę, kradnie czas, sprawia, że zaniedbujemy relacje z bliskimi, ze znajomymi, kolegami, przyjaciółmi, wyprowadza nasze emocje z równowagi. Lepiej więc tego nie robić.

            Cyfrowy świat ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Dzięki projektowi OSEhero i przygotowanemu przedstawieniu teatralnemu chcemy zwiększyć świadomość naszych uczniów dotyczącą cyberzagrożeń. Chcemy, aby  wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń.

            Kilka pomysłów na to, jak ograniczyć czas ze smartfonem i przywrócić równowagę w życiu:

            • Daj głowie odpocząć, nie daj się zwieść złudzeniu, że chwila ze smartfonem to dla ciebie relaks. Co z tego, że przeglądasz zdjęcia z wakacji, kiedy za chwilę dajesz nura na Instagram? Twój mózg jest zmęczony takim nadmiarem bodźców. Przez to wciąż jesteś rozdrażniony i nie w formie. By odpocząć  skutecznie, połóż telefon z dala od siebie.
            • Szukaj wyzwań – znajdź dla umysłu na cyfrowym odwyku jakieś nowe zajęcie. Może zapiszesz się na naukę języka, gry w szachy, jazdę na rolkach,  fitness. Ważne, by były to zajęcia, które nie wymagają dostępu do Internetu. Niech Twoje nowe cele nie będą przypadkowe, a takie, o których zawsze marzyłaś/eś.
            • Ustal miejsce bez dostępu do Sieci. Może to być sypialnia, stół przy którym jesz posiłki. Szybko odkryjesz, jak dobrze jest porozmawiać z kimś przy kolacji, poczytać razem książki, rodzinnie zagrać w grę planszową. Doświadczyć radości z bycia z bliskimi, a nie złudnej satysfakcji z przebywania z wirtualnym tłumem np. na Facebooku.
            • Zgaś kolory ekranu, wyłącz powiadomienia z aplikacji.  Smartfon staje się wtedy dla ciebie mniej kuszącym narzędziem, gdy jego ekran jest mniej kolorowy. Aplikacje, które Cię kuszą jaskrawym logo, kolorowe zdjęcia przestaną przyciągać Twoją uwagę.
            • Psychologowie mówią, by cyfrowe uzależnienie potraktować jak nałóg, z którego trzeba wychodzić małymi krokami. Zalecają więc stopniowe rozstanie się ze zgubnym nawykiem. Na początek policz, ile mnie więcej czasu spędzasz w sieci (odbierasz maile, wchodzisz na portale, itp.). Niektóre telefony pomogą Ci to zliczyć. Wystarczy, że w ustawieniach włączysz opcję „Czas przed ekranem”. Gdy w jednym tygodniu uzyskasz wynik np. 10 godzin, w następnym postaraj się zejść do 5, w kolejnym uzyskaj jeszcze mniejszy wynik. Gdy zauważysz, że idzie dobrze, nagródź siebie. Przygotuj wspólnie z rodziną ulubione danie, obejrzyj wspólnie film, pojedź na wycieczkę.