Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania corocznie obchodzony jest w naszej szkole z udziałem zapraszanych gości z Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej w Kielcach filia w Busku - Zdroju. Pani Agnieszka wprowadziła uczniów klas 1-4 w świat literatury dziecięcej, dzięki której najmłodsi słuchacze rozbudzały swoją wyobraźnię.
W myśl sentencji Umberto Eco „Kto czyta książki, żyje podwójnie”. Dziękujemy Pani Agnieszce za wspaniałe spotkanie z książką.
Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania 2024 w naszej szkole
XXII Festiwal Zdrowia im. Zbigniewa Kociuby w Busku-Zdroju
4 października 2024 roku w Busku-Zdroju odbył się XXII Festiwal Zdrowie im. Zbigniewa Kociuby, który zgromadził licznych uczestników, w tym uczniów klasy VI, VII, VIII z naszej szkoły. Wydarzenie miało na celu promocję zdrowego stylu życia, profilaktyki chorób oraz uświadamianie młodzieży o zagrożeniach związanych z uzależnieniami i innymi problemami zdrowotnymi. Ważnym punktem festiwalu było wręczenie przez Świętokrzyskiego Wicekuratora Oświaty Panią Grażynę Dekiel zaproszeń do sieci oraz certyfikatów tym szkołom, które przystępują do programu Szkoła Promująca Zdrowie. Zorganizowane zostały również stoiska promocyjne i zajęcia warsztatowe, które odbyły się w Sanatorium Marconi. Nasi uczniowie brali udział w zajęciach warsztatowych „Agresja elektroniczna i cyberbullying”.
Festiwal zakończył się dużym zainteresowaniem zarówno ze strony młodzieży, jak i dorosłych, dostarczając cennych informacji na temat profilaktyki zdrowia oraz promując zdrowy styl życia.
Projekt "Przyszłość zaczyna się dziś" – Matematyka i fizyka w życiu codziennym
W ramach projektu "Przyszłość zaczyna się dziś", uczniowie naszej szkoły mieli okazję uczestniczyć w lekcji matematyki, która odbyła się w nietypowym miejscu – pobliskim sklepie Dino. Lekcja ta miała na celu połączenie teorii z praktyką - wykorzystanie umiejętności matematycznych w życiu codziennym, określanie stanów skupienia produktów spożywczych i przemysłowych, zmiana stanów skupienia pod wpływem temperatury. Zajęcia te miały na celu pokazanie dzieciom, jakie umiejętności matematyczne i fizyczne są wykorzystywane w codziennym życiu, a także wzbudzić większe zainteresowanie przedmiotami poprzez ciekawe doświadczenia z życia wzięte. Podczas lekcji uczniowie zostali podzieleni na grupy i otrzymali określoną kwotę pieniędzy, którą mieli wykorzystać na zakupy. Ich zadaniem było wyszukanie produktów w sklepie, podanie ich cen, oszacowanie kosztów całości zakupów, a także upewnienie się, że ich zakupy mieszczą się w ustalonym budżecie.
Każda grupa miała do wykonania zadania matematyczne, które wymagały wykorzystania podstawowych umiejętności z zakresu arytmetyki i szacowania. Dodatkowo nauczyciel zachęcał ich do analizowania, które produkty są najbardziej opłacalne pod względem jakości i ceny, co w naturalny sposób rozwijało również ich umiejętności krytycznego myślenia i podejmowania świadomych decyzji konsumenckich. Uczniowie byli zaangażowani w zajęcia i z entuzjazmem podchodzili do wyzwań. Wielu z nich stwierdziło, że takie lekcje są znacznie ciekawsze niż tradycyjne zajęcia w klasie, a przy tym lepiej rozumieją, jak matematyka pomaga w codziennych zadaniach, takich jak planowanie zakupów czy kontrolowanie wydatków.
Lekcja matematyki i fizyki w sklepie Dino była znakomitym przykładem na to, jak można połączyć teorię z praktyką. Uczniowie nie tylko zdobyli wiedzę, ale także zrozumieli, jak wykorzystać ją w codziennym życiu. Takie podejście do nauczania nie tylko rozwija kompetencje matematyczne, ale również przygotowuje młodzież do podejmowania świadomych decyzji w dorosłym życiu
Wycieczka przyrodniczo-geologiczna -"Bogucice-Grabowiec-Gacki-Krzyżanowice"
W ramach projektu „ Przyszłość zaczyna się dziś - Publiczna Szkoła Podstawowa im. K. Makuszyńskiego” zorganizowano wycieczkę przyrodniczo-geologiczną- "Bogucice-Grabowiec- Gacki- Krzyżanowice". W wycieczce brały udział dwie grupy uczestników projektu. Uczestnicy wycieczki poznali ciekawe miejsca w okolicy oraz z zasady bezpieczeństwa podczas wędrówek. Wędrując po lesie dzieci obserwowały przyrodę z uwzględnieniem problematyki ochrony przyrody i ekologii. Poznali charakterystyczne drzewa rosnące w lesie, rośliny podszytu i runa leśnego, sposoby ochrony przyrody oraz zwierzęta żyjące w lesie.
Uczestnicy wycieczki dowiedzieli się również o złożach gipsu występujących w tym terenie- jak doszło do powstania tych złóż i jaki mają obecnie wpływ na życie ludzi w tym regionie. Na koniec wyjazdu dzieci z obu grup mogły się zintegrować przy wspólnym posiłku.
Aktywność ruchowa jako profilaktyka wad postawy
W dniu 03.10.2024 roku w naszej szkole gościliśmy panią Annę Nowak, fizjoterapeutę, która na co dzień pracuje w Specjalistycznym Szpitalu Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym „Górka” w Busku Zdroju. Na początku nasz gość zapoznał uczniów z czym związana jest praca fizjoterapeuty. Pani Ania opowiedziała o najczęściej występujących wadach postawy i problemach z narządem ruchu u dzieci w wieku szkolnym. Razem z uczniami omówiła kolejno problemy dotyczące stóp, kolan, bioder i kręgosłupa. Podczas zajęć zademonstrowała dzieciom jak zapobiegać ich powstawaniu oraz co zrobić, gdy zaobserwują nieprawidłowości.
Zaprezentowane zostały ćwiczenia korekcyjne, przeciw płaskostopiu, ćwiczenia koordynacji ruchu i równowagi. Dzieci dowiedziały się również, jak najlepiej siedzieć na krześle i na podłodze a jakich pozycji unikać.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie