• Pomagamy zwierzętom ze schroniska w Dyminach

          • W dniu 17.11.2022 roku uczniowie naszej szkoły wraz z p. Barbarą Skrzypek oraz p. Ewą Złotnik wybrali się w odwiedziny do Schroniska Dla Bezdomnych Zwierząt w Dyminach. Wycieczka poprzedzona była zbiórką produktów potrzebnych zwierzętom – zbieraliśmy suchą karmę dla psów i kotów, zabawki, miski, koce. Zebrane dary dzieci przekazały podopiecznym schroniska, a następnie uczniowie mogli poznać pracę schroniska od wewnątrz oraz przyjrzeli się kilku psim wybiegom. W schronisku znajduje się około 60 psów, 70 kotów. Są to zwierzęta, które potrzebują ludzkiej miłości i życzliwości. Część z nich jest okaleczona, chora. Każdy zwierzak ma smutne spojrzenie i potrzebuje opieki.

            Wszystkim, którzy wsparli tą piękną inicjatywę zbiórki darów z całego serca dziękujemy.

          • Gminne obchody 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości

          • W uroczystych obchodach 104 rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości uczestniczyli uczniowie naszej szkoły na czele z panią dyrektor Beatą Durnaś. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie wchodzący w skład Pocztu Sztandarowego (Daria Czerw, Lena Szymańska, Paweł Podstawek i Dawid Frąk) pod opieką p. Agnieszki Zawadzkiej - Musiał oraz zuchy i harcerze pod opieką p. Barbary Skrzypek. Po Mszy Św. w intencji Ojczyzny wszyscy uczestnicy uroczystości przemaszerowali ulicami miasta pod pomnik Tadeusza Kościuszki. Pani Dyrektor wraz z zuchami (Jagodą Kępińską, Veronicą Szybalską i Mateuszem Adamczykiem) w imieniu wszystkich uczniów i pracowników naszej szkoły, złożyła wiązankę kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki.

            Wszyscy zgromadzeni wysłuchali okolicznościowego wystąpienia Burmistrza Miasta i Gminy Busko – Zdrój pana Waldemara Sikory i wspólnie odśpiewali Hymn Polski. Pan Burmistrz podziękował zuchom i harcerzom za obecność koszem pełnym cukierków. Natomiast na pyszne gofry do „Śnieżki” zaprosił pan Wiesław Marzec.  Serdecznie dziękujemy rodzicom, którzy byli obecni wraz z dziećmi podczas uroczystości

          • Narodowe Święto Niepodległości w naszej szkole

          • 10 listopada w naszej szkole świętowaliśmy 104. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku akademia została przygotowana przez uczniów klasy VIII i III. Po uroczystym odśpiewaniu hymnu uczniowie przypomnieli, jakie wydarzenia towarzyszyły walce o wolność w czasie 123 lat niewoli. Recytowali patriotyczne utwory, uczennica z klasy III zaprezentowała piękną piosenkę.

            Na koniec uczennice z kółka muzycznego zaśpiewały pieśni patriotyczne, a następnie zostały rozdane nagrody i dyplomy w ramach konkursu plastycznego z okazji Święta Niepodległości. Mamy nadzieję, że obchody 104. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę przygotowane przez uczniów i nauczycieli naszej szkoły były ważną lekcją historii i pozostaną na długo w pamięci jej uczestników.

          • Wycieczka do Krakowa

          • 7 listopada uczniowie klas VI- VII wzięli udział w wycieczce do Krakowa. Odwiedzili Pomnik Grunwaldzki, Barbakan, Bramę Floriańską, Rynek, Sukiennice, Podziemia Rynku, Kościół Mariacki, Collegium Maius, Kościół franciszkański, Pałac Biskupi (Okno Papieskie) oraz Wawel. Głównym celem wycieczki było odwiedzenie Podziemi Rynku Głównego. Schodząc do podziemia symbolicznie przenieśli się w czasie, ze współczesnego do średniowiecznego Krakowa. Uczniowie mili okazję zobaczyć  efekt pięcioletnich wykopalisk archeologicznych prowadzonych pod płytą Rynku Głównego.

            Archeolodzy znaleźli między innymi świetnie zachowane fragmenty XIV-wiecznych brukowanych dróg, relikty budowli (domów, warsztatów, kramów), pozostałości średniowiecznego systemu wodociągów, przedmioty codziennego użytku oraz ponad 200 XI-wiecznych pochówków. Dzięki tym niezwykłym odkryciom możliwe było stworzenie wystawy Śladem europejskiej tożsamości Krakowa. Interaktywne mapy, ekrany dotykowe, hologramy, projekcje multimedialne oraz oryginalne artefakty tworzą niezwykłą, spójną historię.

          • 80. rocznica Action Reinhardt - spotkanie edukacyjne

          • „Tak, jak byśmy nigdy nie istnieli”

            3 listopada uczniowie klasy ósmej wzięli udział w spotkaniu edukacyjnym zorganizowanym przez Panią Małgorzatę  Grabską z okazji uroczystych  obchodów 80. rocznicy tzw. Aktion Reinhardt czyli operacji wymordowania Żydów z terenu Generalnego Gubernatorstwa i Okręgu Białostockiego w latach 1942-1943. Uczniowie obejrzeli pokaz filmowy, a także wysłuchali wykładu dr Haliny Postek i dr Wiesławy Młynarczyk.

            Aktion Reinhardt była częścią nazistowskiego planu eksterminacji europejskich Żydów, zatwierdzonego na słynnej konferencji najważniejszych urzędników III Rzeszy w podberlińskim Wannsee 20 stycznia 1942r.  W wyniku planowej akcji Zagłady, w której kluczowe miejsce znajduje Aktion Reinhardt, Niemcy wymordowali 2,9 mln polskich Żydów czyli prawie 90% populacji żyjącej na terytorium II Rzeczpospolitej przed II wojną światową.

            Spotkanie to było ciekawą lekcją historii.

          • Ogólnopolska akcja „Śniadanie daje moc”.

          • 8 listopada 2022r. po raz kolejny uczniowie klas 0-III włączyli się do ogólnopolskiej akcji edukacyjnej „Śniadanie daje moc”. Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Dzięki niemu dzieci mają energię do nauki, lepiej koncentrują się podczas lekcji i mają siłę do zabawy. W tym dniu dzieci przygotowały pyszne, kolorowe kanapki oraz zdrowe przekąski. Na „śniadaniowych stolikach” nie zabrakło wody i naturalnych soków.

            Wspólnemu przygotowaniu potraw towarzyszyły pogadanki o roli śniadania jako najważniejszego posiłku w ciągu dnia. Akcja była dla uczniów wspaniałą zabawą, integracją podczas prac grupowych oraz zwiększyła ich świadomość na temat roli śniadania w diecie człowieka.

          • Dzień Postaci z Bajek

          • W środę 9 listopada 2022r. w Publicznej Szkole Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach zawitali wspaniali goście, którzy przybyli z różnych bajek. Uczniowie z klas 0-III wcielili się w swoich ulubionych bajkowych bohaterów z okazji Międzynarodowego Dnia Postaci z Bajek. Nie brakowało Księżniczek, Wróżek, Czarownic, Czerwonego Kapturka, Batmanów, Supermenów i wielu innych wspaniałych postaci. Wszystkie dzieci bawiły się wspólnie przy muzyce z bajek, odgadywały tematyczne zagadki, brały udział w różnych quizach i kolorowały bajkowe ilustracje. Z całą pewnością był to bardzo niezwykły i magiczny dzień dla wszystkich dzieci.

          • Kwesta na buskim cmentarzu

          • 19 osób z naszej Drużyny pod opieką phm. Barbary Skrzypek wzięło udział w kweście na buskim cmentarzu parafialnym. Zuchy i harcerze z naszej szkoły kwestowali we Wszystkich Świętych 1 listopada 2022 r. od godz. 9:00 do 16:00. Kwestę zorganizowało Towarzystwo Miłośników Buska – Zdroju wraz z Komendą Hufca ZHP w Busku – Zdroju. Naszym zuchom i harcerzom należą się wielkie słowa uznania, ponieważ poświęcili swój wolny od nauki czas, aby pomóc w zbiórce pieniędzy na odnowienie zabytkowych i historycznych nagrobków na naszym cmentarzu. Jesteście Wspaniali!

          • Lekcja z drukarką 3D #LaboratoriaPrzyszłości i #LaboratoriaPrzyszlosci

          • W piątek 4 listopada w klasie VIII odbyła się lekcja informatyki z wykorzystaniem drukarki 3D. Temat przewodni lekcji to: Zasada działania drukarek 3D. Podczas lekcji został wykorzystany sprzęt, który szkoła otrzymała z MEN w ramach programu „Laboratoria przyszłości”. 

            Głównym celem lekcji było zapoznanie uczniów z zasadą działania drukarki 3D, obsługą urządzenia, a także zapoznanie z programami służącymi do wykonywania wydruków 3D. Na koniec lekcji uczniowie zobaczyli pierwszy wydruk 3D. Lekcja wzbudziła duże zainteresowanie uczniów, którzy z uwagą słuchali o zastosowaniu wydruku 3D  w różnych dziedzinach nauki.