Bez wątpienia Internet to nasze okno na świat. Warto czasem jednak je zamknąć i zacząć pełnymi garściami czerpać radość z tego, co wyłącznie realne. Nowe technologie ułatwiają nam życie i bardzo dobrze, że możemy z nich korzystać. Byle z umiarem!. Ciągłe zerkanie, co nowego wrzucili znajomi na Facebooka, jak ocenili selfie, czy przyszedł już nowy mejl lub powiadomienie z aplikacji są jak smycz, która trzyma nas w pętli sieci. To rozprasza uwagę, kradnie czas, sprawia, że zaniedbujemy relacje z bliskimi, ze znajomymi, kolegami, przyjaciółmi, wyprowadza nasze emocje z równowagi. Lepiej więc tego nie robić.
Cyfrowy świat ułatwia nam naukę, pracę, kontakt z bliskimi, ale z drugiej może nieść za sobą pewne zagrożenia. Młodzi ludzie, którzy w sieci spędzają coraz więcej czasu, są grupą szczególnie na nie narażoną. Dzięki projektowi OSEhero i przygotowanemu przedstawieniu teatralnemu chcemy zwiększyć świadomość naszych uczniów dotyczącą cyberzagrożeń. Chcemy, aby wiedzieli, jak reagować na niebezpieczne sytuacje w sieci, jak im zapobiegać oraz gdzie szukać pomocy w przypadku zagrożeń.
Kilka pomysłów na to, jak ograniczyć czas ze smartfonem i przywrócić równowagę w życiu:
- Daj głowie odpocząć, nie daj się zwieść złudzeniu, że chwila ze smartfonem to dla ciebie relaks. Co z tego, że przeglądasz zdjęcia z wakacji, kiedy za chwilę dajesz nura na Instagram? Twój mózg jest zmęczony takim nadmiarem bodźców. Przez to wciąż jesteś rozdrażniony i nie w formie. By odpocząć skutecznie, połóż telefon z dala od siebie.
- Szukaj wyzwań – znajdź dla umysłu na cyfrowym odwyku jakieś nowe zajęcie. Może zapiszesz się na naukę języka, gry w szachy, jazdę na rolkach, fitness. Ważne, by były to zajęcia, które nie wymagają dostępu do Internetu. Niech Twoje nowe cele nie będą przypadkowe, a takie, o których zawsze marzyłaś/eś.
- Ustal miejsce bez dostępu do Sieci. Może to być sypialnia, stół przy którym jesz posiłki. Szybko odkryjesz, jak dobrze jest porozmawiać z kimś przy kolacji, poczytać razem książki, rodzinnie zagrać w grę planszową. Doświadczyć radości z bycia z bliskimi, a nie złudnej satysfakcji z przebywania z wirtualnym tłumem np. na Facebooku.
- Zgaś kolory ekranu, wyłącz powiadomienia z aplikacji. Smartfon staje się wtedy dla ciebie mniej kuszącym narzędziem, gdy jego ekran jest mniej kolorowy. Aplikacje, które Cię kuszą jaskrawym logo, kolorowe zdjęcia przestaną przyciągać Twoją uwagę.
- Psychologowie mówią, by cyfrowe uzależnienie potraktować jak nałóg, z którego trzeba wychodzić małymi krokami. Zalecają więc stopniowe rozstanie się ze zgubnym nawykiem. Na początek policz, ile mnie więcej czasu spędzasz w sieci (odbierasz maile, wchodzisz na portale, itp.). Niektóre telefony pomogą Ci to zliczyć. Wystarczy, że w ustawieniach włączysz opcję „Czas przed ekranem”. Gdy w jednym tygodniu uzyskasz wynik np. 10 godzin, w następnym postaraj się zejść do 5, w kolejnym uzyskaj jeszcze mniejszy wynik. Gdy zauważysz, że idzie dobrze, nagródź siebie. Przygotuj wspólnie z rodziną ulubione danie, obejrzyj wspólnie film, pojedź na wycieczkę.