• LIGHT IT UP BLUE - kwiecień miesiącem Autyzmu

          • W kwietniu uczniowie naszej szkoły na spotkaniach z psychologiem szkolnym mogli dowiedzieć się czym jest spektrum autyzmu. Celem akcji jest pomoc w zrozumieniu tego zaburzenia oraz uwrażliwienie dzieci i młodzieży na problemy osób dotkniętych tym zaburzeniem. Chcemy, aby nasi uczniowie wzrastali w świadomości, empatii i otwartości na innego człowieka. W miniony piątek nasza szkoła zaświeciła się na niebiesko, za sprawą uczniów, którzy ubrali się na ten kolor, który nawiązuje do Autyzmu pod wieloma względami.

          • Międzyszkolna wymiana kartek świątecznych - Easter postcards to friends

          • Historia kartek świątecznych sięga bardzo daleko, bo aż dalekiego Egiptu, gdzie ludzie pisali życzenia świąteczne na papirusie. Jednak pierwszą oficjalną kartkę wysłano z Anglii. Pod koniec 1840 roku kartki świąteczne pojawiły się w Stanach zjednoczonych. Wysyłanie kartek z życzeniami stało się tradycją i choć dziś wszystko przesyłane jest przez Internet, tradycyjne, papierowe kartki są nadal wysyłane. Wyrażamy przez to szacunek i pamięć oraz podtrzymujemy piękną tradycję świąteczną.

            Uczniowie klas IV – VII wzięli udział w międzyszkolnym projekcie pt. „Easter postcards to friends”. Celem projektu była wymiana własnoręcznie przygotowanych kartek wielkanocnych z kartkami uczniów z innych placówek oświatowych. Nasi uczniowie wymienili kartki z uczniami ze szkół podstawowych z Buska – Zdroju, Szańca, Kołaczkowic i Dobrowody nr 1. Celem projektu było nie tylko podtrzymanie tradycji ręcznego wykonywania kartek świątecznych lecz również propagowanie używania języka angielskiego w życiu codziennym oraz poszerzanie znajomości słownictwa świątecznego poprzez samodzielne napisanie życzeń okolicznościowych w języku angielskim.

            Projekt cieszył się dużym zainteresowaniem wśród uczniów.  

          • Pracowite sobotnie spotkanie

          • W ostatnią sobotę przed Wielkim Tygodniem, pani Marta Bonar spotkała się z uczniami klasy I, III, IV i V oraz oddziału przedszkolnego, aby przygotować wielkanocne upominki. Jajka ze styropianu, farbki, kredki, flamastry, cekiny, włóczki oraz wstążki posłużyły do wykonania naprawdę pięknych prezentów.  Powstały kolorowe pisanki z jajek styropianowych, niektóre nawet miały dzióbki i nóżki; kolorowe witrażyki z akcentem wielkanocnym oraz piankowe zajączki i jajeczka. Można było znaleźć  zajączka z dużymi uszami, a nawet kurkę z kolorowymi nóżkami.

            Upominki zostały zapakowane i przekazane do Domu Pomocy Społecznej w Zborowie w Wielki Piątek. Od pracowników tejże placówki wiemy, że prezenty sprawiły radość obdarowanym pensjonariuszom. Dziękujemy dzieciom za zaangażowanie, które pokazuje jak bardzo liczy się dla nich drugi człowiek.

          • Wielkopostne spotkanie

          • Mając na uwadze zbliżający się Wielki Tydzień, który dla chrześcijan jest znakiem wydarzeń zbawczych, pani Marta Bonar zorganizowała w naszej szkole  31.03.2023 wielkopostne spotkanie. Temu spotkaniu przewodniczył ksiądz Andrzej Jankoski, proboszcz parafii pw. Świętego Brata Alberta w Busku Zdroju, do której przynależy nasza szkoła. Najpierw ksiądz proboszcz razem z dziećmi przygotował oprawę muzyczną na Mszę Świętą, następnie  poprowadził krótką katechezę na temat genezy grzechu oraz jego wpływu na losy człowieka. Dzieci aktywnie brały udział w spotkaniu.

            Kolejnym punktem spotkania był sakrament pokuty i pojednania. O godzinie 11 uczniowie klas 4-8 przypomnieli nam wydarzenia, które my dzisiaj obchodzimy jako Triduum Paschalne.  Po krótkiej przerwie cała społeczność szkolna wzięła udział w uroczystej Eucharystii, która była sprawowana w intencji Dyrekcji, grona pedagogicznego, pracowników oraz wszystkich uczniów i ich rodziców.   Słowa podziękowania w stronę księdza Andrzeja skierowała w imieniu całej szkoły, Monika Kępińska uczennica klasy IV. Wszyscy w atmosferze już świątecznej wrócili na zajęcia. Mamy nadzieje, jeszcze wielu takich spotkań.

          • Podwójny sukces naszej uczennicy – Ruslany Chalenko

          • 23 marca 2023 r. miało miejsce uroczyste podsumowanie V Wojewódzkiego Konkursu PlastycznegoĆmielowskie korzenie. Ponad czasem”, który odbył się pod honorowym patronatem  Burmistrza Ćmielowa Joanny Suska i Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów Adama Spały. Konkurs miał dwuetapowy przebieg. W pierwszym etapie uczniowie wykonali na papierze samodzielną pracę plastyczną przedstawiającą wazon, a na nim dowolną kompozycję, na którą składały się  polskie kwiaty.

            14 marca jury wyłoniło spośród nadesłanych  prac 12 laureatów konkursu. Wyłonieni laureaci, zostali zaproszeni do udziału w V Warsztatach Ceramicznych w Fabryce Porcelany, by dodatkowo zawalczyć o Puchary Prezesa Fabryki Porcelany AS Ćmielów. Zmagania rozpoczęły się o godz. 10:00. Uczniowie starali się jak najlepiej przenieść swoje  papierowe wizje na porcelanowy wazon. Po wytężonej pracy zgromadzeni goście i laureaci mieli okazję wziąć udział w niezwykłej wycieczce po Żywym Muzeum Porcelany, podczas której przewodniczka opowiadała o historii i tajnikach produkcji porcelany, ciekawostkach, oryginalnych projektach.

            Po tej atrakcji przyszedł czas na podsumowanie zmagań i wyłonienie trzech laureatów. Jury zadecydowało, iż Puchar Prezesa- złoty puchar-  za zajęcie I miejsca powędruje  do  Rusłany Chalenko z PSP im. K. Makuszyńskiego w Siesławicach.

            Wszyscy uczniowie, którzy brali udział w zmaganiach konkursowych, zostali przez Fabrykę Porcelany AS Ćmielów obdarowani wazonami własnego autorstwa, otrzymali również  pamiątkowe albumy i  nagrody rzeczowe. Gratulujemy-Ruslanie i wszystkim laureatom!

          • Dzień bez plecaka – Witaj wiosno!

          • Pierwszego dnia wiosny w naszej szkole  świętowaliśmy „Dzień bez plecaka”. Trzeba przyznać, że naszym uczniom nie brakowało pomysłów jak uczcić ten dzień. Kreatywność młodych ludzi nie zna granic. W szkole było mnóstwo pudełek, walizek, skrzynek na narzędzia, worków różnego rodzaju, lodówek turystycznych, a nawet przyniesiono książki w wiaderku i w  garnku do gotowania.

            Zobaczcie w jaki sposób ciężkie plecaki zastąpili uczniowie. Coś niesamowitego!

          • Dzień kolorowej skarpetki

          • 21 marca to nie tylko pierwszy dzień wiosny, ale też Światowy Dzień Osób z Zespołem Downa. Święto zostało ustanowione w 2005 roku z inicjatywy Europejskiego Stowarzyszenia Zespołu Downa, a od 2012 roku organizowane jest pod patronatem Organizacji Narodów Zjednoczonych. Celem święta jest zwrócenie uwagi na osoby zmagające się z tą wadą genetyczną i ich potrzeby, zwiększanie świadomości społecznej na temat zespołu Downa i promowanie praw tych osób, aby mogły w pełni uczestniczyć w życiu społecznym, a także integrowanie się z nimi.

            Tego dnia uczniowie klas młodszych założyli do szkoły dwie różne, niepasujące do siebie pary skarpetek. Kolorowe skarpetki były wyrazem radości, tolerancji i solidarności z osobami z Zespołem Downa. Dzieci z  klasy 1 i 2 wspólnie wykonały  plakat z ciekawostkami na temat Dnia Kolorowej Skarpetki, który zawisł na szkolnym korytarzu.

          • „Powstanie Styczniowe w oczach dziecka”- konkurs plastyczny

          • 17 marca 2023 r. w Buskim Samorządowym Centrum Kultury odbyło się podsumowanie gminnego konkursu plastycznego "Powstanie Styczniowe w oczach dziecka" dla uczniów klas I-VII. Spotkanie rozpoczęła wzruszająca inscenizacja o tematyce powstańczej przygotowana przez Grupę Teatralno-Rekonstrukcyjną Pegaz.  W gronie laureatów konkursu znaleźli się również uczniowie naszej szkoły. Xawery Wojciechowski z klasy V  zajął III miejsce, a Agnieszka Nowak z klasy III zdobyła wyróżnienie. Gratulujemy i życzymy dalszych sukcesów!