5 marca uczniowie klas 0 - 3 wybrali się do Buskiego Samorządowego Centrum Kultury na Przedstawienie pod tytułem "Królowa Śniegu".
Teatrzyk "Królowa Śniegu"
- 6
Narodowy Dzień Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”
Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych to polskie święto państwowe, które co roku obchodzone jest 1 marca. Ustanowione zostało w celu upamiętnienia żołnierzy antykomunistycznego i niepodległościowego podziemia. W ramach obchodów Dnia Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” 29 lutego 2020 roku uczestniczyliśmy wraz z panią dyrektor Beatą Durnaś we Mszy Świętej w kościele pod wezwaniem Św. Brata Alberta w Busku – Zdroju. Po mszy Grupa Teatralno – Rekonstrukcyjna „Pegaz” z PSP nr 1 zaprezentowała spektakl pt. „Pamięć o Niezłomnych”. W uroczystościach uczestniczyli Burmistrz Miasta i Gminy pan Waldemar Sikora, Grupa Rekonstrukcji Historycznej „Żuawi Śmierci”, przedstawiciele buskiego koła AK, harcerze a także przedstawiciele służb mundurowych z Buska-Zdroju.
1 marca w niedzielę uczestniczyliśmy w Biegu Pamięci „Żołnierzy Wyklętych” Gnojno – 2020. Tropem Wilczym pobiegło z naszej szkoły 38 osób, w tym najmłodsi Jagoda Kępińska i Krzyś Świątek z oddziału przedszkolnego. Każdy z uczestników otrzymał koszulkę, opaskę, komiks oraz medal.
http://www.busko.com.pl/bieg-przelajowy-tropem-wilczym-8211-relacja,,3,1,1,2,29979,n.html
6
„Nie daj się grypie”
Dnia 28 lutego 2020 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie wszystkich uczniów z przedstawicielkami Powiatowej Stacji Sanitarno – Epidemiologicznej w Busku – Zdroju. Panie przekazały dzieciom informacje w jaki sposób możemy chronić się przed grypą, na co trzeba szczególnie uważać. Zapoznały również z instrukcją skutecznego mycia rąk.
KORONAWIRUS
Zapalenie płuc koronawirusa COVID-19 jest suchym kaszlem bez kataru. Jest to najłatwiejszy pierwszy sposób ustalenia, czy trzeba się martwić. Ponadto tym razem wirus z Wuhan nie jest odporny na ciepło i zostanie zabity w temperaturze 26–27 stopni Celsjusza. Dlatego należy pić więcej gorącej wody, aby zapobiec tej chorobie. Spacerować więcej pod słońcem. Picie gorącej wody jest koniecznością. Chociaż nie jest to lekarstwo, będzie korzystne dla ciała. Nie tylko to! Picie gorącej wody jest skuteczne w walce ze wszystkimi wirusami. Starajmy się w ogóle nie pić lodu, pamiętajmy - jest to teraz niezwykle ważne.
Więcej wskazówek na temat zwalczania koronawirusa:
1. Ma dość duży rozmiar (średnica komórki wynosi około 400-500 nm), więc każda zwykła maska (nie tylko funkcja N95) powinna być w stanie odfiltrować tego wirusa. Jednak gdy ktoś zarażony kichnie przed tobą, wirus wypluje plwocinę na około 3 metry (około 10 stóp), zanim spadnie na ziemię i nie będzie już latał.
2. Gdy wirus spadnie na powierzchnię metalu, będzie tam żył przez co najmniej 12 godzin. Dlatego pamiętaj, że jeśli wejdziesz w kontakt z jakąkolwiek metalową powierzchnią, konieczne jest dokładne umycie rąk mydłem.
3. Wirus może pozostawać aktywny na tkance odzieżowej przez 6-12 godzin. Konwencjonalny detergent do prania powinien zabić wirusa. W przypadku zimowych ubrań, które nie wymagają codziennego prania, możesz umieścić je na słońcu (lub na gorącym akumulatorze do ogrzewania lub w piekarniku), aby zabić wirusa.
Informacje na temat objawów zapalenia płuc wywołanego przez koronawirusa COVID-19:
1. Najpierw wirus ten zainfekuje gardło, a następnie gardło będzie odczuwać suchość w bólu gardła, które potrwa 3-4 dni
2. Następnie wirus połączy się z płynem nosowym, kapie do tchawicy i dostaje się do płuc, powodując zapalenie płuc. Ten proces potrwa od 5 do 6 dni.
3. W przypadku zapalenia płuc występuje wysoka gorączka i duszność. Jednocześnie przekrwienie błony śluzowej nosa nie jest jak normalne przekrwienie błony śluzowej nosa - osoba poczuje, że tonie w wodzie. Ważne jest, aby NATYCHMIAST udać się do lekarza, jeśli dana osoba ma to uczucie.
O zapobieganiu:
1. Najczęstszym sposobem zarażenia jest dotykanie ludzi, dlatego należy starać się nie dotykać ludzi i często myć ręce. Wirus może żyć na rękach przeciętnie przez 5-10 - do 30 minut, ale w tych 5-10-30 minutach wiele może się zdarzyć (osoba może nieświadomie pocierać oczy lub łzę w nosie).
2. Oprócz częstego mycia rąk, wysoce wskazane i korzystne jest płukać gardło za pomocą Betadyny, aby wyeliminować lub zminimalizować zarazki, które znajdują się jeszcze w gardle (zanim zaczną kapać do płuc), a także wypłukać nos w nozdrzach.
Bądź bardzo ostrożny i pij jak najwięcej wody.
Konkurs "Śmieszna skarbonka"
Opiekun SKO p. G. Oćwieja ogłosiła w naszej szkole konkurs ,,Śmieszna skarbonka”, który jak co roku cieszy się dużym zainteresowaniem ze strony uczniów. Wpłynęły 24 prace uczniów z klas I - VI oraz z oddziału przedszkolnego.
Uczestnicy wykonywali według własnych pomysłów ciekawą, niepowtarzalną skarbonkę. Pojawiły się tradycyjne świnki, postacie z bajek i inne niesamowite kształty. Wszyscy włożyli wiele trudu w wykonanie swoich prac. Skarbonki zostały zgromadzone na wystawie szkolnej i 26 lutego nastąpiło rozstrzygnięcie konkursu. Jury dokonało oceny w trzech kategoriach : oddział przedszkolny, klasa I-III i klasa IV – VI. Wyróżniło 11 prac .Oto nasi laureaci :
Oddział przedszkolny:
I miejsce – Marcel Nowocień
II miejsce – Maksym Nowocień
III miejsce – Kinga Ambroży
Klasa I – III
I miejsce – Xawery Wojciechowski
II miejsce – Jakub Świątek i Lena Zelek
III miejsce – Nikola Zięba
Klasa IV-VI
I miejsce – Natalia Śledzik
II miejsce – Michalina Korepta i Kacper Pituła
III miejsce – Hubert Pękalski
Uczniowie otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki.
Sukcesy naszych uczniów
Pokaz historyczny "Wrzesień'39"
- 14
Rajd Hufca „ZMARZLACZEK’2020”
21 lutego 2020 roku 37 osób wyruszyło na tegoroczny rajd „ZMARZLACZEK”. Pogoda w tym roku spłatała nam figla i zamiast śniegu padał deszcz, ale zuchy i harcerze deszczu się nie boją i z uśmiechami na twarzach wyruszyliśmy do Solca – Zdroju krótszą trasą.
Po dotarciu na salę gimnastyczną czekało na nas mnóstwo atrakcji. Wykonywaliśmy zadania rajdowe np. układanie z puzzli krzyża harcerskiego i lilijki oraz zrobiliśmy super „BAŁWANA”, ale z papieru! W związku z obchodami Dnia Myśli Braterskiej poznaliśmy twórcę skautingu gen. Roberta Baden- Powella oraz Olgę i Andrzeja Małkowskich, którzy przyczynili się do powstania harcerstwa w Polsce. Zuchy i harcerze bardzo lubią tańczyć, a więc wszyscy, czyli blisko 300 osób ruszyło do harcerskiego, wspólnego pląsania. Na zakończenie spotkania otrzymaliśmy pamiątkowy dyplom, wielkie czerwone serce, znaczek rajdowy oraz pamiątkową zabawkę dla każdego uczestnika rajdu. Organizatorzy zadbali również, aby nikt nie był głodny, dzieci otrzymały pączki, kiełbaskę z grilla i gorącą herbatę. Zuchy serdecznie dziękują pani Barbarze Skrzypek, Annie Szymańskiej, panu Pawłowi Grędzie i niezawodnym rodzicom p. Patrycji Sadowskiej i p. Justynie Kolarz za pomoc i opiekę w czasie rajdu. Do zobaczenia za rok!
6
Warsztaty rozwijające kompetencje emocjonalne - "Muzyka karnawałowa"
- 12
14 luty - Walentynki
Również w naszej szkole odbyły się, dzięki pracy Samorządu Uczniowksiego.
Archiwum Aktualności
- Listopad 2024
- Październik 2024
- Wrzesień 2024
- Sierpień 2024
- Czerwiec 2024
- Maj 2024
- Kwiecień 2024
- Marzec 2024
- Luty 2024
- Styczeń 2024
- Grudzień 2023
- Listopad 2023
- Październik 2023
- Wrzesień 2023
- Czerwiec 2023
- Maj 2023
- Kwiecień 2023
- Marzec 2023
- Luty 2023
- Styczeń 2023
- Grudzień 2022
- Listopad 2022
- Październik 2022
- Wrzesień 2022
- Wszystkie