• 39 Harcerski Rajd Nocny „PO OMACKU”

          • 29 września 2023r. Drużyna Harcerzy i Zuchów „Wioska Smerfów” z Publicznej Szkoły Podstawowej w Siesławicach późnym popołudniem wraz z opiekunami i rodzicami wyruszyła na 39 Harcerski Rajd Nocny "Po Omacku", którego trasa wynosiła 7 km z Wielgusa do Kazimierzy Wielkiej. Podczas pokonywania trasy na Harcerzy i Zuchów czekały dwa zadania: śpiew wybranej piosenki oraz pląs, który został zdany znakomicie. Siedmiokilometrowa trasa została oczywiście pokonana przez naszą Drużynę, zaś na mecie nad zalewem w Kazimierzy Wielkiej czekało ognisko, kiełbasa i gorąca herbata.

            Wioska Smerfów spisała się na medal, który pod postacią kolejnej zdobytej odznaki otrzymali wszyscy uczestnicy 39 Harcerskiego Rajdu Nocnego "Po Omacku". Uroczyste wręczenie odznak odbyło się na Apelu z rąk Komendanta ZHP. Zadowolona i zmęczona Drużyna wróciła autokarem pod Hufiec w Busku – Zdroju, a później do swoich domów. Kochani kolejny egzamin na wytrwałość został zdany.

            Dziękujemy wszystkim za wspaniałą przygodę. Ogromne podziękowania skierowane zostają do rodziców za wsparcie oraz okazaną pomoc. Z Wami możemy dużo, a nawet jeszcze więcej.

          • Ogólnopolski Dzień Przedszkolaka

          • 20 września 2023r. najmłodsi uczniowie z oddziału przedszkolnego obchodzili swoje święto: DZIEŃ PRZEDSZKOLKA. W tym dniu na dzieci czekało mnóstwo zabaw, dzięki którym uśmiech nie schodził im z twarzy. Wśród przygotowanych atrakcji znalazły się: zabawy z chustą animacyjną, malowanie twarzy, zabawy taneczne z balonami, malowanie farbami na stretchu oraz wiele innych ciekawych aktywności, które umiliły najmłodszym ten czas spędzony w przedszkolu. Każdy przedszkolak otrzymał od Pani Dyrektor dyplom oraz medal, które będą upamiętniały ten beztroski przedszkolny czas.

          • Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania

          • W piątek 29 września 2023 r. w Publicznej Szkole Podstawowej w Siesławicach odbył się Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania podczas którego uczniowie klas 0-3 uczestniczyli w warsztatach czytelniczych. Spotkanie z książką poprowadził zaproszony gość Pani Agnieszka Jasińska z Biblioteki Pedagogicznej w Busku – Zdroju. W trakcie aktywnego słuchania bajki pt. „Rzepka”, uczniowie mogli wcielić się w wybranego bohatera i nadać czytanym kwestiom dynamizmu i temperamentu, zaś z Panem Hilarym wszyscy szukali zaginionych okularów.  

            Uczniowie zapoznali się z malutką postacią – można rzec lichem, który nie jadł, nie pił tylko wyśmiewaniem żył, a mowa tu o Cudaczku Wyśmiewaczku. Fragment książki Janiny Porazińskiej miał na celu zachęcić dzieci do dalszego śledzenia przygód bohatera, a także zrodzić zainteresowanie literaturą dziecięcą.

            Bardzo dziękujemy Pani Agnieszce Jasińskiej za wspaniałe spotkanie z książką i przedstawienie zawodu bibliotekarza. Z całą pewnością jeszcze się spotkamy.

          • XIV edycja akcji „Kochane Pierwszaki”

          • 21 września 2023r.w Hali Legionów w Kielcach odbyła się XIV edycja akcji organizowanej przez kieleckie Kuratorium Oświaty, znanej jako „Kochane Pierwszaki”, w której udział wzięli nasi uczniowie z pierwszej klasy. Spotkanie miało na celu zapoznanie uczniów, którzy rozpoczynają naukę w klasie I szkoły podstawowej, z najważniejszymi zasadami bezpieczeństwa, promowanie działań na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym, kształtowanie umiejętności bezpiecznego zachowania się w ruchu drogowym oraz przewidywania skutków zabaw w pobliżu jezdni i na jezdni.                                                                                     

            Pierwszaki miały szansę przyjrzeć się z bliska wozom pożarniczym, wojskowym i policyjnym. Nie zabrakło także wspólnych zabaw, tańca i śpiewu.                   

          • Międzynarodowy Dzień Kropki w naszej szkole

          • Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, które obchodziliśmy w naszej szkole. To inicjatywa mająca pobudzać kreatywność dzieci, zachęcać do twórczości, rozwijania swoich talentów i możliwości. W oddziale przedszkolnym, klasie I i II dzień ten wypełniły rysunki, gry i zabawy zawiązane z motywem kropki. Uczniowie klasy V i VII świętowali Dzień Kropki na matematyce. Na lekcji rozwiązywali zadania z rachunku pamięciowego i kolejności działań z kropką w roli głównej oraz grali w „kropkowe memory”. Na godzinie wychowawczej klasa IV stworzyła drzewo talentów.

          • Światowy Dzień Fair Play

          • Z okazji Światowego Dnia Fair Play nasza szkoła przyłączyła się do Ogólnopolskiej Akcji #BiegFairPlayPKOl. Bieg odbył się 15 września na boisku rekreacyjnym „Karabosy” i wzięli w nim udział wszyscy uczniowie naszej szkoły, od najmłodszych w oddziale przedszkolnym aż do ósmej klasy. Bieg został podzielony na cztery kategorie wiekowe. Po dotarciu na boisko Pan Paweł Gręda przeprowadził rozgrzewkę i przedstawił uczniom reguły oraz trasę biegu. Nauczyciel podkreślił, iż celem biegu nie jest zwycięstwo, ale dotarcie na linie mety. Dzieci nawzajem się dopingowały, dzięki czemu wszyscy dobiegli na koniec trasy. Każdy dobiegający na metę był witany brawami. Inicjatywa ta miała na celu promocję fair play i wartości etycznych w sporcie i w życiu.

          • Udział w akcji - Zapal Znicz Bohaterom Września 1939

          • 8 września 2023 r.  z okazji 84 rocznicy bitwy pod Broniną zuchy i harcerze zapalili znicze pamięci na zbiorowej mogile żołnierzy poległych pod Broniną 9 września 1939 r. Zbiorowa mogiła, zwana „schodami do nieba”, znajduje się na cmentarzu w Szczaworyżu.

          • Uroczystości w Lesie Wełeckim

          • 23 lipca 2023 roku, odbyły się wzruszające uroczystości, której celem było  uczczenie pamięci ofiar zbiorowej egzekucji dokonanej przez hitlerowskich Niemców 19 lipca 1944 roku w Lesie Wełeckim koło Buska-Zdroju. Mieszkańcy miasta oraz okolicznych miejscowości zgromadzili się przy pomniku, aby oddać hołd zamordowanym i upamiętnić tragiczne wydarzenia sprzed 79 lat.  Uroczystości rozpoczęła  prelekcja dr. Karoliny Trzeskowskiej-Kubasik z Biura Badań Historycznych Instytutu Pamięci Narodowej. Następnie odbyły się przemówienia, msza polowa oraz składanie wieńców przed pomnikiem. Serdeczne podziękowania należą się obecnym podczas uroczystości dziewczynkom z naszej drużyny, które mimo wakacji znalazły czas, aby uczestniczyć w uroczystości i złożyć wiązankę kwiatów pod pomnikiem w lesie wełeckim.