• Uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego 2023/2024

          • 4 września w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji rozpoczęcia nowego roku szkolnego. Spotkanie prowadziła dyrektor szkoły p. Beata Durnaś, która przywitała obecnych gości: przedstawicielkę Urzędu Miasta i Gminy w Busku-Zdroju p. Inspektor Zofię Korycińską, pedagogów, pracowników szkoły, rodziców oraz uczniów. Dyrektor szkoły życzyła uczniom odwagi w realizacji marzeń, nieustannego, twórczego rozwoju, odkrywania pasji i nowych talentów. Następnie głos zabrała p. Zofia Korycińska, która w imieniu Burmistrza Miasta i Gminy Busko-Zdrój, p. Waldemara Sikory przekazała życzenia Gronu Pedagogicznemu, uczniom i ich rodzicom: radości w wypełnianiu codziennych obowiązków, entuzjazmu w poszerzaniu wiedzy, edukacji pełnej wyzwań i sukcesów, owocnego roku szkolnego. 

          • Podziękowania od Rodziców

          • Nauczyciel ociera się o wieczność, nigdy bowiem nie może stwierdzić, gdzie kończy się jego wpływ”-autor nieznany.

            Tymi właśnie słowami jakże prawdziwymi dziękuję w imieniu wszystkich Rodziców, Nauczycielom z Publicznej Szkoły Podstawowej im. Kornela Makuszyńskiego w Siesławicach.

            Pani Dyrektor, Kadrze Pedagogicznej, Dzieciom i Młodzieży oraz Rodzicom życzę radosnego, bezpiecznego i pełnego przygód wypoczynku.

            Kochana Młodzieży klasy ósmej

            „Patrząc zawsze przed siebie, myśląc o tym,

            jak zrobić jeszcze więcej,

            osiągniesz stan umysłu,

            w którym nie ma rzeczy niemożliwych”.

            Powodzenia- najlepsze przed Wami!

            Przewodnicząca Rady Rodziców- Anna Szymańska


             

          • Uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023

          • Dnia 23 czerwca 2023 roku w naszej szkole odbyło się uroczyste zakończenie roku szkolnego 2022/2023. Uroczystość swą obecnością zaszczycili: wizytator Kuratorium Oświaty w Kielcach Pani Irena Sobieraj oraz płk Jarosław Molisak Szef Centralnego Wojskowego Centrum Rekrutacji OZ w Kielcach. Ceremonia została rozpoczęta powitaniem przez Panią dyrektor Beatę Durnaś gości, rodziców, uczniów i nauczycieli. Z inicjatywy Pana Jarosława Molisaka wizytator Pani Irena Sobieraj odczytała List gratulacyjny od Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty Pana Kazimierza Mądzika z okazji minionego stulecia Szkoły. Pan Kurator skierowal na ręce Pani dyrektor wyrazy uznania za dotychczasową dzialalność edukacyjno-wychowawczą oraz za podtrzymywanie wieloletniej tradycji, przyczyniającej się do odgrywania przez Szkołę znaczącej roli w środowisku lokalnym. 

            Kolejnym punktem programu było przekazanie przez uczniów klasy VIII Sztandaru Szkoły młodszemu pokoleniu. Następnie przyszli absolwenci zaprezentowali program artystyczny urozmaicony ostatnim tangiem w tym roku szkolnym oraz tańcem z szarfami w wykonaniu uczniów z kółka tanecznego „Alfa”.  

            Absolwenci w uczuciowych słowach podziękowali za naukę i wychowanie Pani dyrektor, wychowawcy, wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły. W szczególny sposób podziękowali swoim Rodzicom – za trud włożony w ich wychowanie oraz za pomoc w nauce. Następnie koledzy z klasy VII uroczyście ich pożegnali. Życzyli  im dalszych sukcesów i podarowali w dowód sympatii drobne upominki. Po występie dzieci z oddziału przedszkolnego otrzymały pamiątkowe dyplomy, a uczniowie z kl. I-VIII, którzy wyróżnili się w nauce i zachowaniu, otrzymywali od zaproszonych gości Pani wizytator Ireny Sobieraj, płk Jarosława Molisaka, Pani dyrektor i wychowawców piękne nagrody książkowe. Dzieci z uśmiechami na twarzach odbierały świadectwa z czerwonym paskiem za swoją wiedzę, pracowitość, rzetelność i wzorowe zachowanie. Pani dyrektor na ręce Pani wizytator złożyła podziekowania dla Świętokrzyskiego Kuratora Oświaty za wyrazy uznania dla działalności Szkoły. Wręczyła również Listy gratulacyjne  rodzicom uczniów wyróżniających się w nauce. Podkreśliła także, że działalność szkoły byłaby niemożliwa bez życzliwości osób, których określiła jako "Przyjaciół Szkoły". Dziękując za zaangażowanie na rzecz dzieci i pomoc w różnych obszarach szkoły, Pani dyrektor wręczyła pamiątkowe Podziękowanie Panu płk Jarosławowi Molisakowi. Najlepsi uczniowie - Lena Szymańska, Ruslana  Chalenko, Stanisław Handzlik i  Agata Kolarz otrzymali Stypendium Dyrektora Szkoły. Nagrody wręczono także Najmilszym Uczniom z klas I – III i IV – VIII oraz tym, którzy wykazali się 100% frekwencją. Na koniec została uhonorowana Pani Anna Szymańska, której podziękowano za wieloletnie  pełnienie funkcji Przewodniczącej Rady Rodziców.  Uroczystość była pełna wrażeń i emocji, między innymi dzięki sponsorom nagród i Przyjaciołom  Szkoły – Panom: Bogdanowi Błaszczykowi, Wiesławowi Marcowi oraz Jerzemu Służalskiemu.

            Wszystkim uczniom życzymy udanych i bezpiecznych wakacji. Niech nadchodzące dni wolne od nauki dadzą Wam dużo wypoczynku, spokoju i radości.

          • Występy naszych uczniów podczas uroczystości odpustowych w Parafii P.W. ŚW. Brata Alberta w Busku-Zdroju

          • Dnia 17 czerwca zespół „Alfa” i dzieci z oddziału przedszkolnego z naszej szkoły wystąpiły podczas uroczystości odpustowych w parafii p.w. Św. Brata Alberta w Busku- Zdroju. W programie artystycznym znalazły się piosenki oraz tańce tj. tango, poleczka. Dodatkowo uczniowie wzięli udział w konkursie ekologicznym w ramach programu realizowanego przez parafię p.w. Św. Brata Alberta pod hasłem „Segregator” dofinansowanym przez powiat buski.

            W konkursach prowadzonych przez Panią Barbarę Skrzypek dzieci wygrywały liczne nagrody. Wśród atrakcji były również dmuchane zamki i słodka wata cukrowa. Dziękujemy rodzicom i młodym artystom za występy oraz wielkie zaangażowanie
            w uroczystość.

          • Festiwal kwiatów

          • 9 czerwca dzieci z oddziału przedszkolnego wzięły udział w Paradzie Kwiatów. Korowód przeszedł przez Aleję Mickiewicza aż do Parku Zdrojowego, gdzie odbyły się pokazy kwiatowych strojów oraz zabawy ruchowe ze śpiewem. Dużą radość sprawiła dzieciom zabawa bańkami mydlanymi. Dziękujemy za mile spędzony czas.

          • „Poczuj chemię do Jezusa”.

          • W naszej szkole od 01.09.2022 do 31.05.2023roku została przeprowadzona innowacja pedagogiczna „Poczuj chemię do Jezusa – czyli co wspólnego ma chemia z religią”. W zajęciach tych wzięła udział klasa V.  Niniejsza innowacja miała na celu przekazać w kreatywny sposób różne treści teologiczne wykorzystując do tego "bezpieczną chemię" oraz metodę myślenia wizualnego.  

            Zajęcia dotyczyły następujących tematów:

            1. Siedem sakramentów.
            2. Arka Noego – znak przymierza: tęcza
            3. Wielki Post

            Na poszczególnych zajęciach uczniowie wraz z nauczyciele. wykorzystali eksperymenty jako pobudzenie myślenia wizualnego, zwiększyli swoją  aktywność na zajęciach, wykazali większą chęć do pogłębiania wiedzy religijnej, wprowadzono zamianę notatki w zeszycie na notatkę wizualną.  Każde zajęcia składały się z :

            1. Wprowadzenie treści teologicznej.
            2. Zapoznanie z „domową chemią” .
            3. Przedstawienie doświadczenia za pomocą rysunku.
            4. Wykonanie doświadczenia, zaobserwowanie zjawisk i zmian
            5. Wyciągnięcie wniosków – korelacja religii z chemią.
            6. Sporządzenie notatki wizualnej.

            Po przeprowadzonych zajęciach zauważono wzrost aktywności na zajęciach,  rozwój myślenia wizualnego oraz wzrost zrozumienia treści teologicznych.

          • Bezpieczne wakacje w gospodarstwie rolnym

          • W dniu 14 czerwca zorganizowano dla uczniów naszej szkoły spotkanie z przedstawicielami Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego z Buska – Zdroju. Wizyta miała charakter działań prewencyjnych. W pogadance, zaproszeni goście przybliżyli i przypomnieli dzieciom i  młodzieży temat bezpiecznego spędzania czasu wolnego na terenach wiejskich. Wszystko po to aby u młodych ludzi zaszczepić dobre praktyki i uwrażliwić ich na problem zagrożeń związanych z pomaganiem rodzicom w gospodarstwie rolnym i przebywaniem na wsi.

            Wakacje kojarzą się przede wszystkim z wypoczynkiem i beztroską, tymczasem na wsi to pora szczególnie intensywnych prac polowych. Zaproszeni goście zwrócili uwagę, iż najczęstszymi przyczynami wypadków w okresie letnim są: duża liczba prac do wykonania, nieprawidłowa obsługa skomplikowanych maszyn i urządzeń używanych tylko w okresie żniw, pośpiech, zmienne warunki atmosferyczne powodujące spiętrzenie prac, a przede wszystkim nieprzestrzeganie zasad ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym. W trakcie spotkania nie zabrakło także miejsca na dobrą zabawę. Prelegentki za pomocą gry Koło Fortuny przeprowadziły quiz wiedzy, jak bezpiecznie funkcjonować w gospodarstwie rolnym. Wszyscy uczniowie biorący udział w spotkaniu otrzymali pamiątkowe gadżety.

          • MOVEWeek – promocja aktywności fizycznej

          • 29 maja w naszej szkole  odbyła  się akcja MOVEWeek. MOVEWeek jest coroczną imprezą o zasięgu europejskim, prezentującą korzyści wynikające z aktywnego trybu życia oraz regularnego uprawiania sportu. W naszej szkole tego dnia nie zabrakło dobrej zabawy, licznych pogadanek i dyskusji, współpracy w grupach i ruchu w szkole i  na świeżym powietrzu! Udział całej naszej społeczności szkolnej w moveweek, odbył się w znakomitej atmosferze podczas przerw i zajęć szkolnych.

          • Piknik Naukowy w naszej szkole

          • "Rozbudzimy Twoją ciekawość" to motto przewodnie Pikniku Naukowego zorganizowanego w naszej szkole 5 czerwca 2023r. Podczas imprezy plenerowej  uczniowie  klasy ósmej oraz piątej przygotowali dla swoich kolegów i koleżanek ciekawe doświadczenia biologiczne i fizyczne. Uczniowie obserwowali i sami wykonywali różnego rodzaju  eksperymenty fizyczne, uczyli się przez działanie i zabawę, która pobudza do ciągłego samorozwoju, pozwala lepiej zrozumieć otaczający nas świat. Podczas seansu filmowego uczniowie poznali też historię "Cudownego chłopaka" bohater filmu, mimo licznych trudności jakie miał w życiu, uczył się pokonywać swoje słabości i rozwijał swoje pasje i zainteresowania każdego "niezwykłego dnia w szkole".